Czy warto wykupić ubezpieczenie opon?

Obszar roboczy 1 kopia

Jednym z 3 najczęstszych powodów wzywania pomocy drogowej według Europ Assistance jest uszkodzenie opon. Guma jest materiałem wrażliwym na wszelkie zewnętrzne czynniki, a wszystkie odchylenia od normy mogą doprowadzić do wypadku. Nadal jednak niewielu kierowców decyduje się na ubezpieczenie opon. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na assistance opon i co ono obejmuje.

Co pokrywa ubezpieczenie opon?

Chcąc wykupić assistance opon najlepiej zapoznać się z ofertą danego towarzystwa, ponieważ ich zakres jest różny. W większości ubezpieczenie opon obejmuje wymianę ogumienia na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu, jeżeli wymiana nie jest możliwa na miejscu zdarzenia. Należy pamiętać jednak, że assistance opon zadziała jeżeli posiadamy zapasowe koło lub zestaw naprawczy w samochodzie. Ubezpieczenie opon nie obejmuje także kosztów zakupu nowego ogumienia, felg lub zestawu naprawczego.

Homologacja opon a ubezpieczenie

Homologacja opon oznacza, że dane ogumienie skierowane jest do konkretnego modelu lub marki samochodu. Określa się je oznaczeniem OE oznaczające oryginalne wyposażenie. Zadaniem opon homologowanych jest zapewnienie jak najlepszych osiągów i bezpieczeństwa na drodze. Jaka jest zależności między homologacją opon a ubezpieczeniem? Posiadanie oryginalnych opon przeznaczonych do danego modelu samochodu to gwarancja braku wątpliwości co do wypłaty ubezpieczenia, nie oznacza to jednak, że opony niehomologowane przekreślają szansę na wypłatę ubezpieczenia. Najlepiej przed ubezpieczeniem opon poinformować o tym towarzystwo, ponieważ wiele zależy od danego ubezpieczyciela.

Opony zimowe w lecie a ubezpieczenie

Opony zimowe oraz letnie dopasowane są konkretnych warunków panujących na drodze, dlatego warto zmieniać je zgodnie z aktualnym sezonem, aby uniknąć wypadków. Jak wygląda zależność między jazdą z oponami zimowymi w lecie a ubezpieczeniem? Ubezpieczyciele często nie chcą wypłacić uszkodzenia, ponieważ uważają, że źle dobrane ogumienie jest przyczyną wypadku, jednak nie zawsze tak jest. Jeżeli opony źle dobrane do warunków  na drodze nie będą miały bezpośredniego wpływu na zdarzenie to ubezpieczenie opon powinno zostać uwzględnione. W tej sytuacji ponownie najlepiej zapoznać się z wymogami towarzystwa i zapytać o wymóg stosowania opon zimowych w lecie i na odwrót, ponieważ w Polsce nadal nie obowiązuje prawny nakaz stosowania opon zimowych.

Zobacz także: Trzy kroki do lepszego OC

Ubezpieczenie opon za granicą

Okres wakacyjny to czas częstych podróży, także poza granice kraju. Wykupując assistance opon warto wiedzieć, czy obowiązuje one także zagranicą. W wielu towarzystwach ubezpieczenie opon obowiązuje wyłącznie na terenie Polski.  Warto mieć ten fakt na uwadze.

Dlaczego warto wykupić assistance opon?

Uszkodzenia opon to jedne z najczęstszych awarii drogowych, które często nie są zależne od kierowcy. Nawet dbanie o odpowiedni bieżnik, wymianę opon, dobranie ogumienia do modelu nie gwarantuje, że opona nie ulegnie uszkodzeniu podczas jazdy. Dlatego warto rozważyć wykupienie assistance opon. Przed tą decyzją najlepiej zapoznać się z różnymi ofertami i ich warunkami, np. definicją uszkodzenia opony, ilością zdarzeń. Wiele zależy od oferty danego towarzystwa, dlatego warto dokładnie się z nią zapoznać i wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada.

W Huta Ubezpieczeń pomożemy znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia opon odpowiadającą Twoim wymaganiom. Zapraszamy do kontaktu.