OC i AC w różnych firmach – czy jest możliwe?

Obszar roboczy 1 kopia

Kiedy zaczynamy myśleć o zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego dla naszego pojazdu, najczęściej pojawiają się dwa skróty – OC (odpowiedzialność cywilna) oraz AC (autocasco). Jeden dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, drugi dobrowolnego, które kierowca może wykupić, ale nie musi. Kierowcy poszukując odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej kierują się przede wszystkim wysokością opłat za ubezpieczenie. Dlatego często pojawia się pytanie czy zakup OC i AC w różnych firmach jest możliwy i opłacalny?

Czy można mieć OC i AC w różnych firmach?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. W przeciwieństwie do polisy AC, która jest dobrowolna. Jeżeli zastanawiamy się czy możemy wykupić OC i AC w różnych firmach warto dowiedzieć się, czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki na pakiet OC i AC zakupionych w tym samym czasie. Dokupienie samego AC jest możliwe, ale zazwyczaj wiąże się z większymi opłatami. Dodatkowo dokupienie AC na okres krótszy niż rok jest możliwe, ale wiąże się z o wiele mniejszą liczbą dostępnych ofert.

Zobacz także: Najtańsze AC – jak zaoszczędzić na autocasco?

Czy OC i AC w różnych firmach jest opłacalne?

Najczęściej najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest nabycie polisy AC wraz z OC. Możemy wtedy liczyć na znacznie niższą cenę takiego pakietu, szerszy zakres ochrony i większy wybór. Poza tym, ważność obu polis wygaśnie w tym samym momencie i nie będzie trzeba pamiętać o dwóch datach.

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zakupu OC i AC w różnych firmach, wszystko zależy od oferty danego ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa posiadają w swojej ofercie tylko możliwość zakupu pakietu OC i AC, jednak istnieją takie, które umożliwiają zakup samej polisy AC. Jednak kierowca musi liczyć się z tym, że nie będzie to najbardziej atrakcyjna oferta. Dodatkowo zakup OC i AC w różnych firmach jest problematyczny ze względu na posiadanie dwóch polis i dwóch różnych ubezpieczycieli z inną datą zakończenia się umowy. O ile ubezpieczenie OC jest automatycznie przedłużane, o tyle, o przedłużeniu polisy AC musimy pamiętać. Dodatkowo nie będzie miał możliwości wykupienia pakietu OC i AC na kolejny rok.

Kierowca może rozważyć także zakup AC na krótszy termin niż rok, tak, aby jego czas obowiązywania skończył się w tym samym czasie co ubezpieczenie OC. Jednak nie wszystkie towarzystwa posiadają możliwość zakupu AC krótkoterminowego. Jeżeli firma, w której ubezpieczyliśmy pojazd nie ma takiej opcji musimy poszukać innego towarzystwa, które oferuje takie rozwiązania.

Czy zakup OC i AC w innych firmach jest możliwy? Wykupienie samej polisy AC jest możliwe jednak nie we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a nie obowiązkowym i jego zakres oraz warunki ochrony nie są regulowane ustawowo, dlatego towarzystwa same mogą ustalać warunki zakupu polisy AC. Wiele firm rezygnuje ze sprzedaży AC jako odrębnego produktu.

Najkorzystniejszy dla kierowcy jest zakup pakietu polisy OC i AC w tym samym dniu, jednak jeżeli nie będzie to możliwe możemy poszukać oferty zakupu samej polisy AC.

Zobacz także: AC – gdzie najlepiej wykupić polisę autocasco?