Sprzedaż samochodu a OC – o czym warto pamiętać?

Obszar roboczy 1 kopia

Sprzedaż samochodu wymaga sporządzenia kilku niezbędnych formalności, a także dotrzymania odpowiednich procedur, np. zgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi. Jako osoba sprzedająca samochód warto przygotować stosowny dokument umowy kupna-sprzedaży. Po sprzedaży samochodu należy zgłosić ten fakt naszemu ubezpieczycielowi. Jaka jest zależność pomiędzy sprzedażą samochodu a OC?

Sprzedaż auta a OC – prawo do ubezpieczenia

Po sprzedaży samochodu prawo do OC przechodzi na osobę kupującą pojazd. Nie jest to decyzja wcześniejszego posiadacza auta. Obecny właściciel może dalej kontynuować ubezpieczenie OC lub wypowiedzieć je, jeżeli nie będzie dla niego atrakcyjne. To jedna z niewielu sytuacji, w której istnieje możliwość wypowiedzenia umowy OC w trakcie jej trwania. Warto pamiętać, że po sprzedaży samochodu OC przechodzi na nowego właściciela nawet jeżeli zostało niedawno opłacone.

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu komisowi

Jeżeli sprzedajemy samochód do komisu mamy 2 możliwości rozwiązania sprawy OC.

  1. W pierwszej sytuacji wystawiamy samochód do sprzedaży w komisie jednak przez cały czas pozostajemy jego właścicielem i na nas spoczywa obowiązek ubezpieczenia pojazdu.
  2. Spisujemy z kupującym umowę kupna-sprzedaży, a obowiązek ubezpieczenia pojazdu spoczywa na nowym właścicielu.

Sprzedaż samochodu, a przedłużenie polisy OC

Po sprzedaży samochodu ubezpieczenie OC nie jest automatycznie przedłużane. To jeden z przewidzianych w prawie wyjątków. Właściciel samochodu jest zobowiązany do wykupienia nowego ubezpieczenia u tego samego lub innego ubezpieczyciela.

Sprzedaż samochodu a OC – jak odzyskać pieniądze?

Zgodnie z prawem w momencie zakupu samochodu OC przechodzi na nowego właściciela, nawet jeżeli opłacone jest na cały rok z góry. Nie mamy prawa żądać od kupującego zrzeczenia się prawa do ubezpieczenia, są jednak sytuacje, w których nowy właściciel nie chce korzystać z naszego OC. Drugą sytuacją, w której możemy liczyć na zwrot nadpłaconej składki jest dodanie jej do ceny samochodu. Jeżeli ubezpieczenie OC jest opłacone na cały rok z góry, a do jej zakończenia zostało wiele miesięcy warto rozważyć taką opcję, dzięki której nie stracimy kilkuset złotych.

OC na raty a sprzedaż auta

Sprzedaż auta z OC sprawia, że wszelkie zobowiązania przechodzą na nowego właściciela. Jeżeli zdecydowaliśmy się na OC na raty kupujący pojazd musi zapłacić kolejną ratę, jeżeli przypada ona po dacie spisania umowy kupna-sprzedaży. Po sprzedaży samochodu masz 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o przeniesieniu własności. Wtedy zapłata kolejnej raty OC po sprzedaży samochodu będzie obowiązkiem nowego właściciela.

Ubezpieczenie oc po sprzedaży samochodu – jakie prawa ma nowy właściciel?

Jak wspomnieliśmy wcześniej kupujący samochód ma dwie możliwości dotyczące dotychczasowego OC:

  1. Wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC po sprzedaży samochodu – nowy właściciel samochodu ma prawo do wypowiedzenia wcześniejszej umowy OC bez żadnych konsekwencji. W tym wypadku sprzedający otrzyma zwrot nadpłaconej składki. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC powinno zostać wypowiedziane zaraz po zakupie samochodu, aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z korzystaniem z polisy.
  2. Korzystanie z ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu – nowy właściciel nie jest zobowiązany do wypowiedzenia polisy. Jednak należy pamiętać, że po sprzedaży samochodu OC może zostać ponownie przeliczone.

Rekalkulacja ubezpieczenia OC a sprzedaż samochodu

OC po sprzedaży samochodu może zostać ponownie przeliczone, a nowy właściciel będzie zobowiązany do zapłacenia wyższej składki. Zdarza się tak w przypadku sprzedaży samochodu młodemu i niedoświadczonemu kierowcy. Jeżeli wcześniejszym właścicielem pojazdu był doświadczony kierowca, posiadający liczne zniżki za bezszkodową jazdę ubezpieczyciel może ponownie przeliczyć składkę ze względu na zmianę ryzyka. Warto jednak rozważyć taką opcję, ponieważ dopłata do obecnej polisy może być bardziej atrakcyjna od zakupu nowej.

Czy warto wypowiedzieć OC po sprzedaży auta?

Nie zawsze obecne OC będzie dla nowego właściciela opłacalne. Warto także wziąć pod uwagę, że większość ubezpieczycieli nie przyznaje zniżki przy kolejnym ubezpieczeniu OC jeżeli kierowca zdecydował się na korzystanie z polisy OC po sprzedaży samochodu.

Zobacz także: Kary za brak OC – jaki sprawdzić OC w UFG?