Ubezpieczenie OC samochodu – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie OC samochodu to rodzaj ubezpieczenia, które musi posiadać każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. W Polsce ubezpieczenie OC przypisane jest do posiadacza pojazdu mechanicznego, a nie konkretnej osoby. Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Ubezpieczenie nie chroni pojazdu, na które jest wykupione.

Najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu wykupywane jest na rok, po tym czasie należy ponownie udać się do ubezpieczyciela lub automatycznie przedłużyć polisę. Mamy także możliwość wykupienia ubezpieczenia OC samochodu na miesiąc lub 3 miesiące. Krótkoterminowym ubezpieczeniem OC mogą zostać objęte pojazdy:

  • zarejestrowane czasowo,
  • sprowadzone z zagranicy,
  • sprzedawane w komisach,
  • historyczne i zabytkowe,
  • wolnobieżne,
  • wykorzystywane do jazd testowych.

Na rynku dostępnych jest wiele firm ubezpieczeniowych, które posiadają różne oferty, a opłata za ubezpieczenie OC samochodu może znacząco się różnic, dlatego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczenia OC samochodu. Nie chcesz robić tego sam? Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy znajdą dla Ciebie najlepszą i najbardziej atrakcyjną ofertę.

Czy trzeba mieć przy sobie ubezpieczenie OC samochodu?

Wielu kierowców nadal zastanawia się czy musi mieć przy sobie ubezpieczenie OC samochodu. Kiedyś był to obowiązek, jednak od października 2018 roku kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC.

Czy ubezpieczenie OC samochodu przechodzi na nowego właściciela w momencie sprzedaży?

Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Sprzedający ma obowiązek przekazania nowemu właścicielowi polisy. Dodatkowo obowiązkiem sprzedawcy jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta. Osoba kupująca pojazd powinna w ciągu 14 dni  od zakupu skontaktować się z wystawcą ubezpieczenia OC samochodu. Może on pozostać przy dotychczasowej polisie lub wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela. Polisa OC po kupnie samochodu może zostać ponownie przeliczona. Wynika to z doświadczenia kierowcy, wieku, ilości spowodowanych kolizji.

Zwrot ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu

Zwrot ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu jest możliwy tylko w przypadku, kiedy osoba kupująca wypowie naszą umowę. Wtedy pieniądze trafią automatycznie na konto osoby sprzedającej pojazd.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu?

Każda osoba ma możliwość sprawdzenia czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC w konkretnym dniu. Najprościej sprawdzić ważność ubezpieczenia OC samochodu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – www.ufg.pl. Należy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie należy kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Wypełniamy formularz, w którym podajemy numer rejestracyjny lub numer VIN, dzień oraz kraj.

Ubezpieczenie samochodu OC i AC – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Inaczej wygląda sprawa ubezpieczenia AC. Co obejmuje AC? W ramach autocasco możesz otrzymać odszkodowanie, m.in. jeśli auto zostanie skradzione, uszkodzone w wyniku działania osób trzecich, działania sił natury, ale również wówczas, gdy sami nieumyślnie spowodujemy szkodę. Zakres ochrony zależy od indywidualnych ustaleń właściciela pojazdu oraz ubezpieczyciela.

Zobacz także: Polisa bez wychodzenia z domu