Zwrot AC po sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie AC w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC nie jest obowiązkowe, dlatego po sprzedaż samochodu AC nie przechodzi na nowego właściciela. Dzieje się tak tylko w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że także w przypadku ubezpieczenia AC po sprzedaży samochodu musisz dopełnić wszelkich formalności i zgłosić to do swojego ubezpieczyciela dostarczając umowę kupna-sprzedaży. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia AC po sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu, a ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC po sprzedaży samochodu nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela samochodu. Niektóre towarzystwa pozwalają na kontynuowanie ubezpieczenia Autocasco, jednak jest to indywidualnie uwzględnione w umowie. Jeżeli ubezpieczyciel daje taką możliwość nowy właściciel pojazdu może dalej korzystać z umowy AC.

Sprzedaż samochodu, a AC – przeniesienie na nowego właściciela

Polisa AC po sprzedaży samochodu w niektórych przypadkach może zostać przeniesiona na nowego właściciela. Jest to jednak zależne od indywidualnych ustaleń pomiędzy ubezpieczycielem, a właścicielem pojazdu. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy skontaktować się z właścicielem i zapytać go o szczegóły, a także poinformować o chęci przeniesienia ubezpieczenia AC na nowego właściciela.

Brak możliwości przedłużenia AC po sprzedaży samochodu

Istnieją sytuacje, w których przeniesienie AC po sprzedaży samochodu nie będzie możliwe. O tym czy polisa AC przejdzie na nowego właściciela decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe. W takim wypadku może dokonać rekalkulacji składki. Jeżeli nowy właściciel pojazdu jest niedoświadczony i nie posiada kilku lat bezkolizyjnej jazdy nie może liczyć na przeniesienie AC.

Zwrot składki AC po sprzedaży samochodu

Sprzedający pojazd po zawarciu umowy powinien udać się do swojego ubezpieczyciela i poinformować go o sprzedaży samochodu. Wtedy będzie mógł ubiegać się o zwrot składki AC po sprzedaży samochodu. Otrzyma on proporcjonalny zwrot za niewykorzystaną składkę. Jeżeli w trakcie trwania AC sprzedawca pojazdu zdążył zlikwidować szkodę z AC, to otrzyma zwrot proporcjonalny do niewykorzystanej sumy ubezpieczenia. W przypadku wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą może się zdarzyć tak, że zwrot ubezpieczenia ac po sprzedaży samochodu nie nastąpi. Wszystko zależne jest od zapisów w umowie.

Jak powinno przebiegać wypowiedzenie AC po sprzedaży auta?

Wypowiedzenie AC po sprzedaży auta jest obowiązkiem osoby sprzedającej pojazd. Musi ona złożyć wypowiedzenia umowy AC. AC przy sprzedaży samochodu powinno być niezwłocznie rozwiązanie, dlatego tak ważną rolę gra czas od momentu sprzedaży do poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Jeżeli będziemy zwlekali możemy narazić kupującego na dodatkowe koszty związane z brakiem wypowiedzenia AC po sprzedaży samochodu.

Zobacz także: Jak złożyć wypowiedzenie AC?