AC – gdzie najlepiej wykupić polisę autocasco?

Obszar roboczy 1 kopia

Wybór najlepszego AC jest znacznie trudniejszy od zakupu OC. Przede wszystkim ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, dlatego jego zakup zależy od kierowcy. Dodatkowo mamy do wyboru różne warianty ubezpieczeń AC. Dlatego odpowiedzenie na pytanie „gdzie najlepiej AC”, jest niemożliwe.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód AC?

Podczas wyboru najlepszego AC powinniśmy zastanowić się, jaki wariant ubezpieczenia nas interesuje. Do wyboru mamy:

  • AC pełne – to najszerszy dostępny zakres ubezpieczenia AC. Zazwyczaj obejmuje szkody spowodowane przez kradzież, włamanie, wypadek, pożar, siły natury, zniszczenia powodowane przez zwierzęta, a także szkody powstałe podczas transportu samochodu. Może również obejmować inne elementy, takie jak ubezpieczenie szyb, opon, samochodu zastępczego, itp.
  • AC mini – to bardziej podstawowy zakres ubezpieczenia AC, który zazwyczaj obejmuje mniej zdarzeń w porównaniu do AC pełnego. Przykładowo, może pokrywać tylko kradzież lub tylko szkody spowodowane wypadkiem. AC mini jest zazwyczaj tańsze niż AC pełne, ale oferuje też mniejsze pokrycie.

Gdzie najlepiej autocasco – na co zwrócić uwagę?

Wybierając najlepsze autocasco warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji:

  • Zakres ubezpieczenia AC – przed podjęciem decyzji warto sprawdzić w przypadku jakich zdarzeń uda nam się uzyskać odszkodowanie. Często niższa cena AC wiąże się z mniejszym zakresem ubezpieczenia.
  • Wysokość odszkodowania – podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia – czy jest stała lub zmienna. Przy stałej sumie ubezpieczenia ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość samochodu podczas zawierania umowy, w przypadku sumy zmiennej z dnia wystąpienia szkody.
  • Wariant likwidacji szkody – ASO lub kosztorys. Wariant serwisowy (ASO) jest droższy, ponieważ zazwyczaj opiera się na wymianie części na oryginalne oraz naprawie w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Warto zwrócić także uwagę na zapis dotyczący amortyzacji części.
  • Udział własny z odszkodowaniu – im wyższa cena za AC, tym niższy udział własny.

Zobacz także: Ubezpieczenie auto Assistance – czy warto je wykupić?

Gdzie najlepiej wykupić AC?

Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej wykupić AC, ponieważ wybór danej oferty zależy od wielu czynników, na które powinien zwrócić uwagę każdy kierowca. Jeżeli chcemy wybrać najtańszy wariant powinniśmy liczyć się ze sporymi ograniczeniami, jednak może być to dobry wybór dla osób, które posiadają starsze samochody. Dla osób z nowymi samochodami marek premium najlepszym wyborem może okazać się droższa polisa AC, które posiada o wiele szerszy zakres, a także mniejszy udział w odszkodowaniu.

Jeżeli zależy nam na dokładnej analizie wszystkich wariantów warto zgłosić się do agenta ubezpieczeniowego, który posiada dostęp do ofert różnych towarzystw i pomoże nam w wyborze najbardziej atrakcyjnego i odpowiedniego dla nas wariantu.