Ubezpieczenie od kradzieży auta – jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Obszar roboczy 1 kopia

Kradzież samochodu to niezwykle nieprzyjemna i stresująca sytuacja, której obawia się każdy kierowca. Celem kradzieży są auta stare i nowe, a także ich wybrane części, najczęściej koła oraz tłumiki. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu? Jakie ubezpieczenie od kradzieży auta wykupić?

Czy ubezpieczenie OC obejmuje kradzież?

Polisa OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych, które musi wykupić każdy posiadacz pojazdu. Jest ono konieczne w przypadku spowodowania przez nas szkody, jednak nie chroni naszego samochodu przed kradzieżą. Jeżeli chcemy ubezpieczyć auto od kradzieży musimy wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – czym jest AC?

Autocasco (AC) to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym możemy objąć swój samochód oraz jego wyposażenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. To, co obejmuje Autocasco, zależy od warunków, jakie oferuje zakład ubezpieczeń. Ubezpieczenie AC możemy wykupić w kilku wariantach – w wersji pełnej, która obejmuje wszystkie zdarzenia (all risk), standardowej, która obejmuje zdarzenia określone w OWU oraz ubezpieczenia od kradzieży samochodu (AC mini).

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w Huta Ubezpieczeń

Czy ubezpieczenie kradzieży samochodu bez AC jest możliwe?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie możliwość ubezpieczenia samochodu tylko od kradzieży. Takie rozwiązanie nazywamy miniautocasco.

AC mini – ubezpieczenie od kradzieży auta

Ubezpieczenie miniautocasco obowiązuje na podobnych zasadach co AC jednak występuje w okrojonej wersji, dzięki czemu jest znacznie tańsze. AC mini to przede wszystkim ubezpieczenie od kradzieży auta, ale może także obejmować uszkodzenia powstałe na skutek działania żywiołów oraz uszkodzenia powstałe na skutek nagłego zderzenia pojazdu ze zwierzęciem. AC mini to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą wykupić pełnego ubezpieczenia AC z różnych powodów, najczęściej braku odpowiednich środków finansowych, posiadają stary samochód lub parkują w miejscach, w których często dochodzi do kradzieży.

Czy możesz ubezpieczyć auto od kradzieży starsze niż 10 lat?

Dobrowolne ubezpieczenie autocasco najczęściej wykupywane jest przez posiadaczy nowych lub kilkuletnich samochodów, ze względu na ich dużą wartość. Stare samochody rzadziej ubezpieczane są od kradzieży, jednak zdarzają się osoby, które korzystają z polisy AC. Jeszcze do niedawna ubezpieczyciele niechętnie sprzedawali AC kierowcom starych samochodów, jednak obecnie granica ta się przesuwa.

Kradzież auta, a ubezpieczenie OC

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samo posiadanie ubezpieczenia OC nie chroni nas przez kradzieżą auta. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli auto zostało skradzione nadal mamy obowiązek płacenia składek obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli chcemy uniknąć dalszego ponoszenia kosztów musimy wyrejestrować nasz pojazd. Aby wyrejestrować skradziony samochód powinniśmy okazać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz oświadczenie otrzymane od Policji.

Ubezpieczenie AC od kradzieży – jak uzyskać odszkodowanie?

Jeżeli nasz samochód został skradziony musimy zgłosić to do odpowiednich służb oraz naszego ubezpieczyciela do 12 godzin od zniknięcia pojazdu. Jeżeli chcemy uzyskać odszkodowanie najczęściej będzie wymagało to przekazania skanu dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zgłoszenia kradzieży. Należy pamiętać także o wyrejestrowaniu samochodu. Po 30 dniach od zgłoszenia szkody powinniśmy otrzymać odszkodowanie.

Kiedy nie otrzymasz wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia od kradzieży auta?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku:

  • Zgubienia kluczyków lub pozostawienia ich w samochodzie;
  • Braku uruchomienia wszystkich zabezpieczeń określonych w OWU po opuszczeniu samochodu;
  • Jeśli samochód nie został zamknięty;
  • Kiedy do kradzieży doszło na obszarze wyłączonym z ochrony.

Zobacz także: Czy warto wykupić ubezpieczenie opon?