Polisa AC – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Polisa autocasco (AC) to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym kierowca może objąć swój samochód oraz jego wyposażenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów polisy Autocasco, dlatego można dopasować jej zakres tak, aby spełniała nasze potrzeby i możliwości. W zależności od wariantu polisy Autocasco, na który się zdecydujemy, nasz pojazd będzie chroniony od różnych zdarzeń. Najczęściej polisa AC obejmuje swoją ochroną szkody, które powstały w wyniku:

 • wypadku oraz kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu,
 • pożaru lub wybuchu,
 • uszkodzenia przez osoby trzecie lub zwierzęta,
 • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia,
 • działania zjawisk atmosferycznych, m.in. powodzi, zatopień, huraganów, gradu, uderzeń pioruna, osuwania bądź zapadania się ziemi, lawiny, itp.

Mimo iż polisa Autocasco jest dobrowolna, w pewnych sytuacjach jej zakup może okazać się nieunikniony. Jeśli starasz się o kredyt na samochód, jednym z wymogów banku, będzie wykup polisy AC. Podobnie sprawa zakupu polisy Autocasco wygląda przy leasingu. Zakres takiej polisy najczęściej musi również odpowiadać wymogom instytucji finansującej.

Zakup AC krótkoterminowego

Zakup polisy AC najczęściej odbywa się w trakcie wykupywania ubezpieczenia OC, a okres ochrony obejmuje 12 miesięcy od momentu zakupu. Na rynku jest jednak możliwość wykupienia AC krótkoterminowego bez konieczności zakupu OC. Takie rozwiązanie swoim klientom dają m.in. PZU i Compensa. Krótkoterminową polisę AC możesz wykupić w momencie zakupu używanego auta z OC, które jest opłacone przez poprzedniego właściciela na dłuższy czas np. pół roku, a chciałbyś zakupiony pojazd objąć także ubezpieczeniem AC. Po zakończeniu trwania ubezpieczenia OC, możesz wykupić ofertę pakietową OC i AC. Krótkoterminowa polisa Autocasco może przydać się także na okres wakacji. Ubezpieczenie AC na wakacje zazwyczaj obejmuje większy zakres usług od standardowej, całorocznej polisy Autocasco. Należy pamiętać, że krótkoterminowa polisa AC jest o wiele mniej opłacalna od tej wykupywanej na rok.

Czego nie obejmuje polisa Autocasco?

Wykupienie polisy AC nie zawsze zagwarantuje Ci zwrot wszystkich kosztów za powstałe szkody. Do sytuacji, które standardowo podlegają wyłączeniu z zakresu ochrony należą m.in.:

 • kradzież pojazdu, która jest spowodowana lekkomyślnym postępowaniem kierowcy, np. pozostawienie kluczyków w stacyjce,
 • szkody, które powstały umyślnie lub są wynikiem rażącego niedbalstwa,
 • szkody, które powstały w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • szkody, które są wynikiem ruchu pojazdu, który nie ma ważnej rejestracji i badania technicznego,
 • uszkodzenia, które są wynikiem eksploatacji pojazdu lub wad fabrycznych,
 • szkody, które powstały w wyniku naprawy i konserwacji pojazdu,
 • szkody, które powstały w innych okolicznościach niż te podane w zgłoszeniu szkody.

Polisa AC –  kalkulator

Zastanawiasz się nad zakupem polisy AC? Możesz skorzystać z darmowych kalkulatorów polisy AC. Jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że znalazłeś najlepszą ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb, wymagań i możliwości finansowych zaufaj specjalistom z Huty Ubezpieczeń.

Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC

Polisa Autocasco jest darmowym ubezpieczeniem, dlatego po sprzedaży samochodu, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, nie przechodzi na nowego właściciela. Sprzedający, który chce uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC musi w terminie do 14 dni poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu.

Zobacz także: Czy warto wykupić ubezpieczenie opon?