Najlepsze sposoby na najtańsze OC

Obszar roboczy 1 kopia

Porównanie ofert OC to najlepszy sposób, aby zaoszczędzić i wybrać najtańsze ubezpieczenie. OC samochodu może różnić się nawet o kilkaset złotych w różnych towarzystwach. Zakres, który obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie jest regulowany przez ustawę, jednak jego cena zależy od danego ubezpieczyciela. Jak wybrać najtańsze OC i nie przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie?

Najtańsze ubezpieczenia OC – co wpływa na jego cenę?

Dlaczego ubezpieczenie tego samego samochodu dla młodego kierowcy może być droższe aż o kilkaset złotych niż u kierowcy starszego i bardziej doświadczonego? Ponieważ na cenę OC wpływ ma kilka czynników:

  • Wiek,
  • Długość posiadania prawa jazdy,
  • Zniżki OC uzyskane za bezszkodową jazdę,
  • Miejsce zamieszkania.

Jednak cena ubezpieczenia OC nie zależy tylko od kierowcy, ale także ubezpieczanego pojazdu. Na co zwracają uwagę towarzystwa podczas wykupywania ubezpieczenia?

  • Wiek pojazdu,
  • Marka,
  • Pojemność silnika.

Jeżeli zależy nam na najtańszym OC powinniśmy wybrać nowszy samochód, którego marka uważana jest za ubezpieczyciela za bezpieczniejszą. Powinniśmy wybrać także samochód o mniejszej pojemności silnika. Ubezpieczenie starego samochodu nie należy do najtańszych, ponieważ są one bardziej awaryjne od samochodów nowych.

Zobacz także: Czy przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest możliwe?

Samochód ze współwłaścicielem – sposób na najtańsze OC

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z prowadzeniem samochodu warto przy zakupie pomyśleć o podaniu współwłaściciela pojazdu (partnera, małżonka lub rodzica), który posiada prawo jazdy od wielu lat, dodatkowo posiada lata bezszkodowej jazdy, dzięki temu jego zniżki zostaną udzielane także nam. Dla kierowców, którzy obawiają się utraty zniżek po kolizji spowodowanej przez współwłaściciela towarzystwa przygotowały specjalną ochronę przed utratą zniżek.

W którym mieście wykupimy najtańszą polisę OC?

Cena polisy OC jest także zależna od miasta, w którym mieszkamy. W 2023 roku najtańsze OC kupimy m.in. w Katowicach, Rzeszowie i Opolu, a najdroższe w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. OC jest tańsze w mniejszych miejscowościach, w których ruch na drogach nie jest aż tak duży, a przez to dochodzi do mniejszej ilości kolizji. Na najtańsze OC na samochód nie mogą liczyć mieszkańcy dużych aglomeracji.

Najtańsze OC na samochód – jaką markę wybrać?

Marka samochodu także ma wpływ na wysokość polisy OC. Na najtańsze OC na samochód mogą liczyć posiadacze pojazdów marki Skoda i Toyota. Najdroższe ubezpieczenia obowiązują na samochody marek BMW i Audi.

Najtańsze ubezpieczenie OC samochodu – porównywarki cen

Porównywarki OC pozwalają nam na zakup najtańszego OC. Dzięki nim możemy w szybki i łatwy sposób porównać ceny obowiązkowego ubezpieczenia naszego samochodu, dzięki temu wybierzemy najtańsza ofertę bez przepłacania. Wybór towarzystwa nie ma dużego znaczenia, ponieważ każdego ubezpieczenie OC musi spełniać takie same wymogi. Dla większości kierowców najważniejsza jest cena. Jeżeli zależy nam na dokładnym sprawdzeniu ofert możemy skorzystać także z usług towarzystwa ubezpieczeniowego, które sprawdzi dla nas wszystkie dostępne oferty i zaproponuje najbardziej atrakcyjną.

Skorzystaj z doradztwa specjalistów w Huta Ubezpieczeń