Ubezpieczenie samochodu po wykupie z leasingu

Obszar roboczy 1 kopia

Wykup samochodu z leasingu to często podejmowana decyzja przez osoby korzystające z tej formy finansowania zakupu pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingowej i wykupie pojazdu stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami. Wiąże się to jednak z koniecznością zaktualizowania wielu formalności, w tym przede wszystkim kwestii ubezpieczenia samochodu. Dowiedz się, co dzieje się z ubezpieczeniem pojazdu po wykupie z leasingu.

Wykup pojazdu z leasingu a ubezpieczenie OC/AC

Leasing to umowa, na mocy której leasingodawca (firma leasingowa) przekazuje leasingobiorcy (klientowi) prawo do użytkowania pojazdu na określony czas w zamian za regularne opłaty leasingowe. Po zakończeniu okresu leasingu, leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu za ustaloną wcześniej wartość końcową.

Ubezpieczenie samochodu w trakcie leasingu

W trakcie trwania umowy leasingowej samochód musi być odpowiednio ubezpieczony. Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej), a najczęściej także AC (autocasco), które zapewnia ochronę przed uszkodzeniami, kradzieżą czy działaniami sił natury. Ubezpieczenie OC jest wymagane przez prawo, natomiast AC jest zwykle wymagane przez leasingodawcę.
Leasingodawcy często współpracują z określonymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, oferując pakiety ubezpieczeniowe dla swoich klientów. W ramach umowy leasingowej, koszty ubezpieczenia mogą być wliczone w miesięczne raty leasingowe lub opłacane osobno przez leasingobiorcę.

Wykup samochodu z leasingu, a ubezpieczenie

Po zakończeniu umowy leasingowej i wykupie samochodu stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami. Z tym momentem wiąże się konieczność zaktualizowania wielu formalności, w tym kwestii ubezpieczenia pojazdu.

Wykup auta z leasingu, a ubezpieczenie

W przypadku polisy OC po wykupie samochodu z leasingu sprawa wygląda podobnie, jak przy zakupie samochodu. Nowy właściciel pojazdu może korzystać ze wcześniejszego ubezpieczenia, może także z niego zrezygnować do 30 dni. Jeżeli zdecydujesz się na zachowanie obecnej polisy, upewnij się, że wszystkie składki zostały opłacone. W takim przypadku ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie, dlatego musimy pamiętać o terminie jego zakończenia.

W przeciwieństwie do OC, polisa AC po wykupie auta z leasingu nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu obecnej polisy powinieneś przed zakupem poinformować leasingodawcę, który przekaże informacje do firmy ubezpieczeniowej.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli posiadasz własne ubezpieczenie OC/AC, na które wcześniej uzyskałeś zgodę leasingodawcy. Wtedy polisa ta nie wygaśnie automatycznie po wykupie auta z leasingu, ponieważ już jesteś jej właścicielem. Po zakupie samochodu warto poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, że zmieniła się status pojazdu z leasingu na własność.

Zobacz także: Czy wcześniejsze wypowiedzenie OC jest możliwe?

Ubezpieczenie samochodu wykupionego z leasingu, o czym warto pamiętać?

Przed zawarciem umowy leasingowej warto zadbać o to, aby polisa ubezpieczeniowa kończyła zaraz po zakończeniu umowy. Dlatego też lepiej jest zaciągnąć leasing na 47 rat zamiast na pełne 48.

Warto wiedzieć: Czy pojemność silnika ma wpływ na OC? Cena OC, a pojemność silnika