W Polsce coraz częściej można spotkać na drogach samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii, popularnie nazywane „anglikami”. Te pojazdy, które wyróżniają się kierownicą po prawej stronie, cieszą się pewnym zainteresowaniem wśród kierowców, głównie ze względu na ich atrakcyjną cenę. Sprowadzenie „anglika” z Wielkiej Brytanii może wydawać się kuszącą opcją, jednak wiąże się z różnorodnymi wyzwaniami, w tym także w kontekście ubezpieczenia. Jak wygląda sytuacja ubezpieczenia „anglika” w Polsce?
Ubezpieczenie „anglika” w Polsce
Samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii często kuszą niższą ceną, zwłaszcza w porównaniu do modeli oferowanych na polskim rynku. Dodatkowo są w dobrym stanie technicznym. Do 2015 r. możliwe było zarejestrowanie w naszym kraju tylko ,,anglika’’, w którym zrobiono tzw. przekładkę (przeniesiono kierownicę z prawej strony na lewą). Obecnie nie ma już takiej konieczności, istnieją jednak inne wymagania natury technicznej, które mogą wpłynąć na opłacalność zakupu samochodu z Anglii:
- W samochodach produkowanych z myślą o angielskich drogach skala na prędkościomierzu przedstawiana jest w milach, w Polsce obowiązuje zaś mierzenie prędkości na podstawie km/h.
- Konieczna jest wymiana szkieł w lusterkach, aby zwiększyć pole widoczności (zwłaszcza po lewej stronie).
- Światło przeciwmgłowe ,,angliki’’ mają zamontowane z tyłu po prawej stronie, u nas musi znajdować się ono po lewej.
- Konieczne jest zastosowanie tzw. wersji europejskiej reflektorów, czyli zmiana z lewostronnych na prawostronne.
Dodatkowo po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej możemy sprowadzić do naszego kraju używany samochód z Anglii, ale musi to być pojazd zarejestrowany tam do 31 grudnia 2020 roku. Samochody zarejestrowane w Anglii po 2021 roku nie zostaną dopuszczone do ruchu w Polsce.
Czy ubezpieczenie „anglika” jest droższe?
Przed wykupieniem ubezpieczenia OC musimy zarejestrować naszego „anglika” w Polsce. Niezbędny jest do tego pozytywny wynik badania technicznego, a także dokumenty. Oprócz standardowych dokumentów potrzebnych do rejestracji musimy dostarczyć także brytyjski dowód rejestracyjny pojazdu (V5C) oraz jego tłumaczenie i dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Wielu kierowców rozważających zakup samochodów z Wielkiej Brytanii zadaje sobie to pytanie. Niestety, najczęściej ubezpieczenie auta z kierownicą po prawej stronie jest droższe. Według ubezpieczycieli ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę, który posiada kierownicę po prawej stronie jest wyższe. Warto jednak pamiętać, że na wpływ wysokości OC ma wiele czynników, dlatego składka za ubezpieczenie może nie być aż tak wysoka.
Jak ubezpieczyć „anglika” w Polsce? Tak jak każdy inny samochód. Warto wiedzieć, że firma ubezpieczeniowa nie może odmówić ubezpieczenia samochodu z Anglii. Zdarza się jednak, że firmy nie zgadzają się na wykupienie pakietu OC i AC ze względu na wyższe ryzyko szkody i większe koszty likwidacji szkód.
Zobacz także: Zniżki OC – kiedy nam przysługują?