Czy wcześniejsze wypowiedzenie OC jest możliwe?

Obszar roboczy 1 kopia

Wypowiedzenie dotychczasowego OC jest możliwe, jednak klient nie może zrobić tego w dowolnym momencie, dodatkowo musi dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej stosowne pismo. Prawo do wypowiedzenia OC jest dokładnie opisane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jak skutecznie wypowiedzieć umowę OC?

Jakie informacje zawrzeć w wypowiedzeniu umowy OC?

Wypowiedzenie OC powinno zostać dostarczone do ubezpieczyciela na piśmie. Rezygnacja z OC powinna zawierać następujące informacje:

 • Datę oraz miejsce sporządzenia wypowiedzenia polisy OC,
 • dane osobowe i adresowe klienta,
 • numer rejestracyjny oraz markę pojazdu,
 • nazwę oraz adres firmy ubezpieczeniowej,
 • numer polisy OC,
 • podstawę prawną.

Pamiętaj, aby dostarczona rezygnacja z polisy OC zawierała własnoręczny podpis.

Kiedy możesz złożyć rezygnację z OC?

Jeżeli zastanawiasz się nad złożeniem wypowiedzenia OC warto znać sytuacje, w których możesz przesłać je do swojego ubezpieczyciela:

 1. Koniec ubezpieczenia OC – nie później niż jeden dzień przed końcem umowy należy złożyć wypowiedzenie polisy OC, aby uniknąć automatycznego przedłużenia
 2. Po sprzedaży samochodu – zbywca pojazdu musi poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Należy pamiętać, że nabywca może dalej korzystać z opłaconego OC. Jeżeli złoży rezygnację kwota za niewykorzystaną polisę zostanie zwrócona.
 3. Po zakupie używanego samochodu – jako nabywca samochodu z wykupionym OC może wypowiedzieć ubezpieczenie OC w dowolnym momencie.
 4. Po zarejestrowaniu samochodu za granicą
 5. Po automatycznym przedłużeniu ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie OC po sprzedaży samochodu

Jeżeli sprzedajesz samochód masz obowiązek poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że pieniądze za niewykorzystane OC nie zostaną zwrócone, ponieważ kupujący ma prawo do dalszego korzystania z wykupionej polisy.

Wypowiedzenie OC po zakupie samochodu

Wraz z zakupem samochodu nabywca otrzymuje także jego OC. Kupujący ma prawo do wypowiedzenia OC po zakupie w dowolnym momencie, jeżeli nie zrobi tego może korzystać z ubezpieczenia do końca okresu. W przypadku rezygnacji z wykupionego OC sprzedający otrzymuje od zakładu ubezpieczeniowego kwotę za niewykorzystane ubezpieczenie.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma prawo do wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Warto jednak pamiętać, aby pod koniec trwania umowy dostarczyć stosowne pismo. W innym przypadku nasza polisa może zostać automatycznie przedłużona. W przypadku podpisania umowy z innym ubezpieczycielem mamy możliwość wypowiedzenia pierwszego OC, ale ubezpieczyciel może zażądać od nas opłat za ten okres.

Jak dostarczyć odstąpienie od umowy OC?

Odstąpienie od umowy OC możesz dostarczyć do firmy osobiście, jednak możesz to zrobić także za pomocą Poczty Polskiej oraz wiadomości e-mail, niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają także przesłanie wypowiedzenia za pomocą formularza dostępnego na stronie.

Wypowiedzenie OC – wzór

Wzór wypowiedzenia OC można znaleźć na wielu stronach internetowych. Warto jednak skorzystać ze sprawdzonych źródeł. Nasz wzór wypowiedzenia OC pojazdów mechanicznych zawiera wszystkie najważniejsze informacje, a także klauzulę prawną.

Odstąpienie od ubezpieczenia OC po złomowaniu, kradzieży i całkowitym uszkodzeniu

Złomowanie, kradzież i całkowite uszkodzenie samochodu wymagają wyrejestrowania pojazdu mechanicznego w urzędzie. W takim wypadku musimy poinformować także naszego ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu samochodu, a ubezpieczenie OC zostanie przerwane.

Zobacz także: Nieważne ubezpieczenie OC – jak uniknąć kary za brak OC?