Czym jest ubezpieczenie NNW samochodu i czy warto je wykupić?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) samochodu to dobrowolne ubezpieczenie dla kierowcy, które chroni kierowcę (sprawcę zdarzenia) oraz jego pasażerów przed kosztami związanymi z uszczerbkiem na zdrowiu po zdarzeniu drogowym.

Kiedy działa ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Ubezpieczenie NNW obejmuje nie tylko następstwa nieszczęśliwego wypadku, który wystąpił bezpośrednio podczas poruszania się pojazdem po drodze. NNW samochodu zadziała także, jeżeli wypadek miał miejsce:

 • przy wysiadaniu lub wsiadaniu do samochodu;
 • załadunku lub rozładunku auta;
 • podczas przebywania w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju;
 • podczas naprawy pojazdu na trasie.

NNW ubezpieczenie samochodu – co obejmuje?

Ubezpieczenie NNW chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów pojazdu wskazanego w umowie ubezpieczenia. Należy pamiętać, że ochrona obejmuje tylko liczbę osób określonych w dowodzie rejestracyjnym. Zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje w ramach umowy NNW:

 • Jednorazową wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, zarówno kierowcy, jak i wszystkim pasażerom ubezpieczonego samochodu (jeżeli umowa to przewiduje).
 • Pokrycie kosztów transportu, leczenia, rehabilitacji itd., jednak często wysokość tych świadczeń określona jest limitami.

Kiedy ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów zadziała?

Ubezpieczenie NNW samochodu obejmuje tylko nieszczęśliwe wypadki, w trakcie których kierowca lub pasażerowie doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia. Trwały uszczerbek na zdrowiu oznacza ograniczenie sprawności osoby poszkodowanej na zawsze.

Kiedy ubezpieczenie samochodu NNW nie zadziała?

Istnieje kilka sytuacji określonych przez ubezpieczycieli, które sprawiają, że posiadacz ważnego ubezpieczenia NNW nie otrzyma wypłaty odszkodowania:

 • Poszkodowany nie miał zapiętych pasów podczas jazdy. Ma to znaczenie jeżeli brak zapiętych pasów wpłynął na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku.
 • W pojeździe w momencie wypadku znajdowało się więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących wskazana w dowodzie rejestracyjnym.
 • Pasażer jechał z kierowcą, który był nietrzeźwy lub znajdował się pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych i innych.
 • Do wypadku doszło podczas kierowania pojazdem, do którego prowadzenia nie mamy uprawnień.
 • Kierowca spowodował wypadek celowo.

OC, AC i NNW – czym się różnią?

Polisa OC chroni osobę poszkodowaną w wypadku, dzięki czemu nie musi ona ponosić kosztów po zdarzeniu na drodze (stłuczce lub wypadkowi). Dobrowolne ubezpieczenie AC gwarantuje wypłatę odszkodowania związanego z uszkodzeniem pojazdu, a ubezpieczenie NNW pokryje potrzeby finansowe w związku ze stałym uszczerbkiem na zdrowiu. Oznacza to, że jednocześnie kierowca na jeden pojazd może posiadać wykupione ubezpieczenie OC, AC i NNW.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie NNW samochodu?

Ubezpieczenie NNW najczęściej kupujemy razem z OC i/lub AC, czyli na rok, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć ją na krótszy okres. Możemy kupić ją w dowolnym momencie i wówczas będzie kosztowała odpowiednio mniej oraz obowiązywała do wygaśnięcia OC.

Zobacz także: Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć?