Automatyczne przedłużenie OC jak działa? Kiedy nie obowiązuje?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie OC obowiązuje każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, nawet jeżeli nie porusza się nim na co dzień. Polisę OC zazwyczaj wykupujemy na okres 12 miesięcy, zdarza się jednak, że po tym czasie następuje automatyczne przedłużenie OC. Dlaczego tak się dzieje i kiedy przedłużenie OC nie obowiązuje?

Dlaczego następuje automatyczne przedłużenie OC po terminie?

Duża ilość obowiązków sprawia, że wielu kierowców zapomina o konieczności przedłużenia kończącej się polisy OC, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują jego automatycznego przedłużenia. Przedłużenie OC pozwala na uniknięcie przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. To rozwiązanie pozwoli nam na uchronienie się przed karą z UFG, a także uniknięcie ogromnych kosztów, gdyby w tym czasie zdarzył się nam wypadek. Przedłużenie OC jest przydatne, warto jednak pamiętać, że zobowiązuje nas do kontynuacji umowy z obecnym ubezpieczycielem, ponieważ polisy OC, w przeciwieństwie do AC nie możemy wypowiedzieć (z wyjątkiem kilku przypadków). Jeżeli nie chcemy przedłużać OC u obecnego towarzystwa musimy pilnować dokładnej daty jego zakończenia.

Kiedy obowiązuje automatyczne przedłużenie umowy OC?

Automatyczne przedłużenie umowy OC obowiązuje każdego kierowcę, który pozostaje posiadaczem ubezpieczonego samochodu. Nawet jeżeli właściciel nie skontaktuje się z ubezpieczycielem i nie wyrazi chęci kontynuowania umowy polisa OC przedłużana jest automatycznie. Nawet jeżeli właściciel zapomni o opłaceniu składki jego ubezpieczenie nadal będzie obowiązywało. Istnieje jednak kilka przypadków, w których ubezpieczenie OC nie jest przedłużane automatycznie.

Kiedy nie obowiązuje automatyczne przedłużenie polisy OC?

Wyróżniamy kilka sytuacji, w których ubezpieczenie OC nie jest przedłużane automatycznie:

  • Zakup pojazdu – nowy właściciel samochodu może korzystać z opłaconej z góry polisy OC, ma jednak prawo rezygnacji. Dodatkowo automatyczne przedłużenie umowy OC nie następuje po upływie roku.
  • Otrzymanie samochodu w darowiźnie lub spadku – w tej sytuacji sprawa OC wygląda tak samo jak w przypadku zakupu samochodu.
  • Krótkoterminowe OC – w takim wypadku nie obowiązuje automatyczne odnowienie polisy OC.
  • Nieuregulowaniu całej składki za OC – jeżeli kierowca nie zapłaci całej składki OC, jego polisa nie zostanie automatycznie przedłużona.
  • Wypowiedzeniu dotychczasowej umowy – jeżeli po upływie roku kierowca wypowie ubezpieczenie nie zostanie ono automatycznie przedłużone.

Jeżeli kierowca wykupi ubezpieczenie OC u nowego ubezpieczyciela, ale zapomni wypowiedzieć dotychczasową polisę to nastąpi automatyczne przedłużenie OC. W takim wypadku kierowca ma możliwość rezygnacji z przedłużonego OC, ale musi liczyć się z koniecznością zapłaty za ten okres.

Krótkoterminowe OC, a automatyczne przedłużenie umowy OC

Krótkoterminowe OC to rozwiązanie dostępne dla kierowców w kilku określonych przypadkach:

  • pojazdy zarejestrowane czasowo,
  • samochody sprowadzone z zagranicy (na czas rejestracji auta),
  • pojazdy historyczne,
  • pojazdy wolnobieżne,
  • samochody sprzedawane w komisach.

W przypadku krótkoterminowego OC nie następuje automatyczne przedłużenie polisy, dodatkowo kierowca może je wykupić tylko na określony okres, nie ma możliwość ubezpieczenia pojazdu na kolejne dni.

Czy automatyczne odnowienie polisy OC jest przydatne?

Dla wielu kierowców automatyczne odnowienie polisy OC jest wygodne, ponieważ pozwala im na zachowanie ochrony auta, nawet jeżeli zapomną o przedłużeniu umowy przed jej zakończeniem. Dzięki temu kierowca jest chroniony przed wysokimi opłatami podczas spowodowania kolizji, mandatem za brak polisy oraz jest chroniony przed karą z UFG. Jeżeli zależy nam na znalezieniu jak najbardziej korzystnej oferty ubezpieczenia powinniśmy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, która przejrzy za nas różne polisy i zaproponuje te, które są najbardziej atrakcyjnej. Dodatkowo pracownicy przypomną o kończącej się umowie OC, aby ponownie sprawdzić oferty.

Zobacz także: Jak złożyć wypowiedzenie AC?