Czy OC działa za granicą?

Obszar roboczy 1 kopia

Podróż za granicę samochodem to często wybierane rozwiązanie, szczególnie przez rodziny z małymi dziećmi. Dodatkowo podróż samochodem pozwala nam na zabranie większej ilości rzeczy, a trasa do niektórych państw, np. Chorwacji zajmie nam tyle samo co podróż nad polskie morze. Jednak podróż samochodem rodzi wiele wątpliwości i pytań, szczególnie tych, które dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia.

Czy polskie OC działa za granicą?

Polskie OC za granicą obowiązuje na terytorium państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Na terenie tych państw polskie OC obowiązuje i nie wymaga dokupienia dodatkowego ubezpieczenia na samochód za granicą. Jeżeli planujesz wyjazd poza granice tych państw potrzebujesz tzw. Zielonej Karty.

OC w Niemczech

Krajem, do którego często podróżujemy samochodem są Niemcy. Jednak kierowcy nie muszą martwić się koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ polskie OC działa w Niemczech.

Zobacz także: Polisa OC online – czy warto zakupić ubezpieczenie przez internet?

Ubezpieczenie na samochód za granicą – Zielona Karta

Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, to dokument potwierdzający OC za granicą. Większość towarzystw ubezpieczeniowych traktuje ją jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC lub udziela korzystnych rabatów na jej zakup.
Dodatkowe ubezpieczenie na samochód za granicą jest obowiązkowe w takich krajach, jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. W pozostałych państwach będziesz zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego.

Polskie OC za granicą, czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Jeżeli planujesz podroż samochodem warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia na samochód za granicą. Podstawowe OC gwarantuje, że nie będziemy musieli pokrywać ewentualnych szkód podczas stłuczki lub wypadku. Jednak jeżeli pojawi się problem z naszym samochodem w obcym kraju nie otrzymamy pomocy. Dlatego warto przemyśleć zakup dodatkowego AC za granicę. W ten sposób zagwarantujemy sobie pomoc w razie awarii samochodu, działania sił natury, kradzieży i wielu innych wydarzeń, na które kierowca nie ma wpływu. Podczas wykupywania dodatkowego ubezpieczenia na samochód za granicą należy zwrócić uwagę na zakres terytorialny oraz zasady likwidacji szkody. Warto zwrócić także uwagę na inne wykluczenia, które trzeba dostosować do rodzaju podróży, którą planujemy.

Zobacz także: Zakup polisy AC online – co warto wiedzieć?

Dlaczego posiadanie OC za granicą jest tak ważne?

Posiadanie ważnego OC to nasz obowiązek, jeżeli kierowca go nie dopełni otrzyma karę nałożoną przez UFG. Jednak wybierając się na podróż za granicę warto zadbać także o dodatkowe ubezpieczenie samochodu, dlaczego? Ponieważ polisa OC za granicą i w kraju chroni kierowcę, który brał udział w stłuczce i nie jest winny, jednak nie broni posiadacza polisy. W tym celu warto wykupić ubezpieczenie AC. Dlaczego należy posiadać obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie podczas podróży za granicę?

  • Ochrona przed ponoszeniem wysokich kosztów naprawy w przypadku stłuczki,
  • Komfort psychiczny podczas podróży,
  • Zabezpieczenie w przypadku zderzeń ze zwierzęciem, powodzi itp., kradzieży samochodu, zgubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego lub tablic.

Największą zaletą posiadania dodatkowego ubezpieczenia na samochód za granicą jest komfort psychiczny. Nie musimy martwić się ewentualnymi awariami samochodu lub zniszczeniami, szczególnie w kraju, w którym możemy napotkać na barierę językową. Mamy także pewność, że nie zostaniemy naciągnięci na dodatkowe, zbędne koszty.

Chcesz ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę? Wypełnij nasz formularz wycen online