Czy przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest możliwe?

Obszar roboczy 1 kopia

Historia ubezpieczenia to bardzo ważny czynnik, który wpływa na wysokość opłaty za obowiązkową polisę. Świadczy o tym, jakim jesteśmy kierowcą. Czy stosujemy bezpieczną i bezszkodową jazdę, czy wręcz przeciwnie, jesteśmy kierowcami nieostrożnymi. Jak jednak wygląda sprawa ze zniżkami OC z zagranicy? Czy po przeprowadzce do Polski będą respektowane, a my otrzymamy zniżki na zakup ubezpieczenia?

Które firmy ubezpieczeniowe uznają przeniesienie zniżek OC z zagranicy?

Jeżeli zależy nam na zachowaniu zniżki OC z zagranicy warto wybrać ubezpieczyciela, który je uznaje. W Polsce zniżki nabyte za granicą honoruje:

Jednak jeżeli chcemy mieć pewność, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe honoruje zniżki OC z zagranicy warto dopytać przedstawiciela lub skontaktować się z nami.

Dlaczego towarzystwa nie chcą przenosić zniżek OC z zagranicy?

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce mają obowiązek przesyłać raporty z danymi na temat sprzedanych polis komunikacyjnych. Dane te są weryfikowane, przetwarzane oraz gromadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Polisy zakupione za granicą nie są dodawane do systemu, dlatego ubezpieczyciel nie może sprawdzić ich wiarygodności, stąd niechęć niektórych towarzystw do honorowania zniżek z zagranicy.

Jak przenieść zniżki OC z zagranicy?

Dokument, który jest najważniejszy podczas przenoszenia zniżek OC z zagranicy to oryginał polisy OC, im więcej będziemy ich posiadali, tym lepiej. Możemy także poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o zaświadczenie przebiegu ubezpieczenia. Aby otrzymać zaświadczenie powinniśmy złożyć wniosek osobiście lub online. Większość towarzystw posiada swoje wzory wniosków, jednak jeżeli ubezpieczyciel nie będzie posiadał wzoru poproś go o umieszczenie w piśmie następujących informacji

  • przedmiot ubezpieczenia (dokładne dane samochodu: model, marka, nr rejestracyjny i VIN),
  • dane ubezpieczającego (imię i nazwisko, PESEL lub inny numer identyfikacji używany w danym kraju),
  • daty początku i końca okresu ubezpieczenia,
  • liczba i charakter spowodowanych szkód (jeśli nie było szkód, należy wyraźnie umieścić tę informację w zaświadczeniu).

Polski ubezpieczyciel może zaakceptować zaświadczenie w danym języku, ale może także wymagać przetłumaczenia dokumentu, dlatego będziemy musieli udać się do tłumacza przysięgłego. Jeżeli każdego roku decydowałeś się na zakup ubezpieczenia u innego przedstawiciela musisz przedstawić wszystkie umowy polisy OC.

Dlaczego przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest tak ważne?

Zniżki na OC są „nagrodą” dla kierowców za bezpieczną i bezszkodową jazdę. Osiągnięcie największej zniżki czyli 60% to około 6 lat bezszkodowej jazdy, dlatego kierowcom zależy na ich przeniesieniu z zagranicy. Nie jest to jednak zawsze możliwe, dlatego niektórzy kierowcy muszą rozpocząć zbieranie zniżek od nowa. Jeżeli zależy nam na zachowaniu naszych zniżek OC z zagranicy warto wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które je honoruje.

Zobacz także: Zniżki AC – po ilu latach je zyskujemy?