Zniżki AC – po ilu latach je zyskujemy?

Obszar roboczy 1 kopia

AC to ubezpieczenie samochodu, które nie jest obowiązkowe, decyduje się jednak na nie wiele kierowców, którzy posiadają nowe i drogie samochody. AC ubezpiecza nas na wypadek różnych zdarzeń, np. działania sił natury lub kradzieży. Chociaż zniżki OC przyznawane są za bezszkodową jazdę, w przypadku zniżek AC sprawa nie wygląda identycznie.

Zniżki AC – kiedy nam przysługują?

Zniżki na AC zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego, najczęściej podczas ich przyznawania brane są pod uwagę:

  • Bezszkodowa jazda,
  • Wiek kierowcy,
  • Dodatkowe zabezpieczenia samochodu,
  • Przebieg,
  • Marka pojazdu.

Kierowcy mogą także liczyć na zniżkę na autocasco jeżeli zapłacą za polisę jednorazowo, a nie w ratach.

Zniżki AC, zniżka na OC

Czy zniżki OC przechodzą na AC? Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia kierowcom przeniesienia zniżek z ubezpieczenia OC na polisę autocasco. W praktyce oznacza to, że będziemy skorzystać z takiej samej wysokości zniżki. Warunkiem jest wykupienie obu ubezpieczeń w jednym towarzystwie. Jednak nadal większość towarzystw traktuje zniżki OC i AC osobno. Oznacza to, że nawet, jeśli masz wysoką zniżkę OC, nie zostanie ona uwzględniona podczas obliczania składki AC.

Kiedy grozi nam utrata zniżki AC?

Utrata zniżki AC możliwa jest jeżeli zgłosimy szkodę do ubezpieczyciela, a jej naprawa zostanie pokryta z naszej polisy AC. Jeśli jego ubezpieczyciel stosuje system bonus/malus, to najprawdopodobniej podczas obliczania składki na kolejny rok ubezpieczyciel odejmie z przyznanego wcześniej rabatu 10% lub 20%. Jeżeli spowodujemy wypadek lub kolizję i szkoda z naszego samochodu nie zostanie pokryta z polisy nie grozi nam utrata zniżki AC.

Po jakim czasie możemy liczyć na powrót zniżki AC?

Pocieszający dla właścicieli pojazdów, którzy likwidują szkodę z polisy AC, może być fakt, że ich zniżki powinny wrócić do poprzedniego poziomu po roku (maksymalnie dwóch latach) bezszkodowej jazdy.

Jak ochronić zniżki na AC?

Jeżeli zależy nam na zachowaniu zniżek AC powinniśmy wykupić ochronę zniżek. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe podczas kalkulacji następnej składki nie weźmie pod uwagę likwidowanej szkody. Niestety ochronę zniżek AC posiada niewiele towarzystw. Zdarza się także, że ochrona zniżek wymaga spełnienia kilku wymogów określonych przez ubezpieczyciela.

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie NNW samochodu i czy warto je wykupić?