Zniżki OC – kiedy nam przysługują?

Obszar roboczy 1 kopia

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC to dla niektórych wydatek, który mocno nadwyręża budżet. Szczególnie tyczy się to młodych kierowców. Jednak kierowcy mogą liczyć na atrakcyjne zniżki OC, które pozwalają na zakup ubezpieczenia w niższej cenie. Jakie zniżki przysługują kierowcom i kiedy mogą je uzyskać?

Od czego zależą zniżki na OC?

Zniżki na OC to rabat procentowy lub kwotowy udzielany kierowcy podczas zakupu obowiązkowej polisy. Zniżka na ubezpieczenie samochodu naliczana jest rosnąco – każdego roku zwiększa się. Od czego zniżki OC? Od bezszkodowej jazdy, za każdy rok bez wypadku lub stłuczki spowodowanego przez kierowcę otrzymuje on rabat. Standardowo zniżka za bezszkodową jazdę to 10% każdego roku, czyli po 6 latach bezpiecznej jazdy kierowca może otrzymać aż 60% rabatu.

Zniżki na OC, a wypadek lub kolizja

Jeżeli kierowca spowoduje wypadek lub kolizję traci prawo do zniżek za bezszkodową jazdę. Wysokość straty jest uzależniona od towarzystwa ubezpieczeniowego, czasem jest to 10% lub 20%.

Kto może liczyć na zniżkę na ubezpieczenie samochodu?

Według towarzystw ubezpieczeniowych największe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji jest wśród kierowców w wieku od 18 do 24 lat, dlatego młodzi kierowcy nie mogą liczyć na zniżki. Nie oznacza to jednak, że kierowca, który swoje pierwsze ubezpieczenie wykupi w wieku 40 lat będzie mógł liczyć na atrakcyjne zniżki na OC. Wysokość rabatów zależy od ilości lat bezszkodowej jazdy. Dla ubezpieczycieli liczy się także lojalność, dlatego niektórzy kierowcy mogą liczyć także na 80% zniżki za bezszkodową jazdę.

Przerwa w OC a zniżki

Aby zachować zniżki ubezpieczenia ważna jest także ciągłość ubezpieczenia. Jeżeli będziemy mieli kilkuletnią przerwę w posiadaniu i prowadzeniu samochodu nie możemy spodziewać się najwyższych zniżek OC. Po jakim czasie przepadają zniżki OC? Zniżki OC przepadają po 5, a nawet 10 latach. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie zwracają uwagi na przerwę w ubezpieczeniu i uznają wypracowane zniżki nawet po latach.

Zniżki OC za wiek

Ubezpieczyciele nie przewidują zniżek OC na wiek. Warto jednak pamiętać, że towarzystwa uwzględniają zwyżki dla kierowców do 26 roku życia, ponieważ to oni najczęściej powodują wypadki oraz kolizje. Wiek nie ma jednak wpływu na wysokość zniżek na ubezpieczenie samochodu.

Zniżka OC dla współwłaściciela

Niezwykle często spotykamy się z sytuacją, w której samochód posiada zarówno właściciela, jak i współwłaściciela. Może to być dziecko lub małżonek. Jest to atrakcyjne rozwiązanie szczególnie wśród młodych kierowców, ponieważ właściciel samochodu (rodzic) może znaleźć się w ubezpieczeniu razem ze swoim dzieckiem. W ten sposób młody kierowca zyskuje zniżki OC dla współwłaściciela. Nie są one tak atrakcyjne jak w przypadku, gdyby dorosły ubezpieczył tylko siebie, jednak jest to atrakcyjne rozwiązanie, które daje zniżki na ubezpieczenie, a także pozwala młodemu kierowcy na naliczanie własnych zniżek za bezszkodową jazdę. To rozwiązanie ma jednak jedną istotną wadę, w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji przez jednego z ubezpieczonych zniżki OC tracą oboje. Wiele ubezpieczycieli oferuje jednak zabezpieczenie na tę okoliczność w postaci ochrony zniżek, którą możemy wykupić podczas polisy OC.

Zniżki OC na 2 samochody

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie przewidują zniżek OC na 2 samochody. Możemy liczyć na zniżkę na ubezpieczenie domu podczas ubezpieczenia pojazdu, jednak ich ilość w danym towarzystwie nie ma większego znaczenia. Często też oferty nie są tak samo atrakcyjne dla obu pojazdów, ponieważ wpływ na to wiele czynników, np. wiek samochodu, a także jego marka.

Zniżki OC w małżeństwie

Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka? Tak, jeżeli jest on współwłaścicielem samochodu. Jeżeli małżeństwo posiada wspólnotę majątkową lub samochód zarejestrowany jest na 2 osoby można liczyć na przeniesienie zniżek OC w małżeństwie. Co to oznacza? Jeśli współmałżonek posiada zniżki za bezszkodową jazdę w wysokości 60%, to druga osoba także będzie posiadała taką zniżkę. Należy jednak pamiętać, że jeżeli jeden z kierowców spowoduje wypadek lub kolizję zniżki stracą obie osoby.

Przeniesienie zniżek OC z zagranicy

Nasza dotychczasowa historia świadczy o tym czy jesteśmy kierowcą odpowiedzialnym, stosującym bezpieczną jazdę lub wręcz odwrotnie. Dlatego w obrębie naszego państwa zmiana ubezpieczyciela nie wiąże się z utratą zniżek. Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku przeniesienia zniżek OC z zagranicy. Tylko 3 towarzystwa ubezpieczeniowe honorują historię ubezpieczeniową zdobytą zagranicą:

  • Balcia – dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego, potwierdzający posiadane zniżki lub przebieg ubezpieczenia;
  • Generali – na podstawie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego nie starszego niż 30 dni;
  • Proama – na podstawie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego nie starszego niż 30 dni.
    Jeżeli chcesz mieć pewność czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia przeniesienie zniżek OC z zagranicy skontaktuj się z nami.

Zobacz także: Ubezpieczenie auto assistance – czy warto je wykupić?