Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na obowiązkowe – polisa OC oraz ubezpieczenia dobrowolne – autocasco (AC), od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz auto assistance. Wykupując ubezpieczenia dobrowolne możemy uzyskać pomoc w przypadku sytuacji awaryjnych. Czy warto je wykupić? Pomoc w jakich wypadkach obejmują?
Czym jest ubezpieczenie auto assistance?
Auto assistance to ubezpieczenie, które pozwala na rozwiązanie najczęściej nieprzewidzianych i kosztownych problemów, które mogą przydarzyć się nam podczas podróży samochodem. Auto assistance szczególnie przydatne jest podczas podróży zagranicę. Brak paliwa, awaria na środku drogi w obcym kraju? Z tym ubezpieczeniem nie musimy martwić się nagłymi wypadkami. Należy jednak pamiętać, że zakres zdarzeń, które obejmuje auto assistance jest uzależnione od pakietu i ubezpieczyciela. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie OC z assistance. Warto jednak wiedzieć, że jest to podstawowe assistance, z bardzo ograniczonym zakresem.
Co może obejmować auto assistance?
Wybierając ubezpieczenie assistance powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na szerokość zakresu usług i limity. Co może obejmować pakiet assistance?
- Holowanie pojazdu – w razie awarii samochodu zostanie on odholowany do domu lub warsztatu;
- Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia – jeżeli istnieje możliwość dojazdu mechanika na miejsce zdarzenia i naprawy pojazdu ubezpieczyciel pokryje koszty (nie dotyczy to kosztów za wymieniane części);
- Samochód zastępczy;
- Transport podróżnych – w przypadku konieczności holowania samochodu ubezpieczyciel pokryje koszty transportu kierowcy i pasażerów;
- Pobyt w hotelu – przez cały czas naprawy uszkodzonego pojazdu;
- Pomoc serwisowa – przebita opona, rozładowany akumulator, zgubienie kluczyków, zatrzaśnięte drzwi;
Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet assistance?
Jeżeli myślisz nad wykupieniem ubezpieczenia assistance zagranicą sprawdź dokładnie warunki umowy oraz zakres świadczeń. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pakietu assistance?
- Zakres terytorialny – dostępne pakiety zazwyczaj obejmują terytorium Polski, jeżeli zależy nam ochronie poza granicami kraju warto wybrać ubezpieczenie assistance Europa. Należy zwrócić uwagę czy kraj, do którego się udajemy nie jest wyłączony z ubezpieczenia.
- Minimalna odległość od domu – niektóre pakiety auto assistance obowiązują dopiero po przekroczeniu określonej odległości od domu.
- Maksymalny limit holowania – ubezpieczyciel w pakiecie assistance określa na jaką maksymalną odległość może być holowany pojazd i czy może odbyć się to poza granicami kraju.
- Możliwość uzyskania auta zastępczego.
- Usługi serwisowe – czy pakiet assistance za granicą obejmuje także drobne usługi serwisowe, np. rozładowanie akumulatora lub przebicie opony.
Czy warto skorzystać z assistance za granicą?
Ubezpieczenie auto assistance daje poczucie bezpieczeństwa podczas podróży, także tych zagranicznych. W razie nagłego wypadku poza granicami kraju ubezpieczony nie musi martwić się barierą językową i poszukiwaniem warsztatu, wystarczy, że skontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem. Takie rozwiązanie daje nam przede wszystkim komfort. Najczęściej assistance za granicą obejmuje takie problemy jak:
- Wypadki i kolizje,
- Rozładowanie akumulatora,
- Awarie mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne,
- Brak paliwa lub zatankowanie niewłaściwego,
- Awaria opony,
- Zatrzaśnięcie drzwi, awaria lub zgubienie kluczyków,
- Pęknięcie szyby.
Na jaką pomoc możemy liczyć posiadając assistance samochodu?
- Dostęp do polskojęzycznej infolinii,
- Pomoc prawną,
- Pomoc tłumacza,
- Naprawę na miejscu,
- Holowanie do warsztatu lub do Polski,
- Pokrycie kosztów leczenia,
- Zapewnienie auta zastępczego lub noclegu na czas naprawy,
- Ochronę bagażu.
Wybierając się zagranicę warto zdecydować się na assistance bez limitu kilometrów, ponieważ ograniczenia mogą być kłopotliwe dla kierowcy.
Krótkoterminowe assistance za granicą
W przeciwieństwie do polisy OC, mamy możliwość wykupienia krótkoterminowego assistance. Ubezpieczyciele najczęściej oferują pakiety na 7, 15 lub 30 dni. To bardzo wygodna opcja dla osób, które planują krótką zagraniczną podróż, najczęściej w okresie wakacyjnym.
Zobacz także: Akcyza za samochód z Niemiec – ile zapłacimy za auto z zagranicy?