Akcyza za samochód z Niemiec – ile zapłacimy za auto z zagranicy?

Obszar roboczy 1 kopia

Akcyza za samochód obowiązuje wszystkie osoby, które sprowadzają samochód z zagranicy. Nałożenie akcyzy miało spowodować zmniejszenie zainteresowania sprowadzaniem samochodów z innych krajów, szczególnie z Niemiec. Niemieckie samochody są chętnie kupowane przez Polaków, nie tylko ze względu na bliskość tego kraju, ale szczególną dbałość o swoje pojazdy jego mieszkańców. Dane jednak nie potwierdzają, aby zainteresowanie zmalało.

Kto musi zapłacić akcyzę za samochód z Niemiec?

Akcyza za samochód z Niemiec obowiązuje wszystkich kierowców, którzy kupili auto poza granicami naszego kraju. Nie dotyczy to tylko niemieckich aut. Jeżeli sprowadzamy samochód samodzielnie to naszym obowiązkiem jest zapłata akcyzy za auto z Niemiec, USA, Anglii, Belgii i innych krajów. Akcyzę od samochodu z zagranicy muszą zapłacić zarówno posiadacze używanych, jak i nowych aut.

Jaka jest wysokość akcyzy za auto z Niemiec i innych krajów?

Wysokość akcyzy za auto z Niemiec i innych krajów zależy od pojemności silnika. Dla aut osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 jest to 18,6 proc. podstawy opodatkowania, a w przypadku pozostałych samochodów – 3,1 proc. Podstawą opodatkowania jest wartość pojazdu. Np. jeżeli kupimy auto za 10 tys. to zapłacimy:

 • 1860 zł – przy pojemności silnika powyżej 2000 cm3,
 • 310 zł – przy pojemności silnika do 2000 cm3.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje o 50 proc. niższa akcyza za auta z napędem hybrydowym. Wynosi ona – 9,3 i 1,55 proc, w zależności od pojemności silnika.

Jak zapłacić akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy do Polski w ciągu 14 dni musimy wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S. Dokument można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez Internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Aby złożyć dokument i zapłacić akcyzę od samochodu sprowadzonego zagranicy musimy podać następujące dane:

 • nr PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
 • właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
 • cel złożenia formularza,
 • rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
 • imię i nazwisko,
 • status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
 • adres zamieszkania lub siedziby firmy,
 • wysokość podatku akcyzowego,
 • informacje związane z samochodem osobowym (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, nr VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
 • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura).

Na zapłatę akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy mamy 30 dni od wjazdu na teren kraju.

Jaka kara grozi za brak zapłaty akcyzy za auto z Niemiec i innych krajów?

Za każdy dzień zwłoki w zapłacie akcyzy za auto z Niemiec oraz innych krajów urząd skarbowy naliczy karne odsetki. Dodatkowo rejestracja samochodu bez okazania potwierdzenia opłaty akcyzy w wydziale komunikacji nie będzie możliwa. Jeżeli kupujemy samochód sprowadzony z zagranicy w komisie warto sprawdzić czy właściciel dopełnił wszystkich formalności związanych z zapłatą akcyzy.

Jaka jest wysokość akcyzy za auto z USA?

Sprowadzając samochód ze Stanów Zjednoczonych musimy się liczyć z tym, że zapłacimy za niego akcyzę. Chociaż akcyza na samochód z USA wynosi tyle samo co za auta z innych krajów znacznie rzadziej kierowcy decydują się na taki zakup. Wynika to przede wszystkim z trudności sprowadzenia samochodu do kraju. Dlatego powszechną praktyką jest sprowadzanie samochodów z USA przez handlarzy, często na zamówienie klientów. Wtedy, zależnie od ustaleń, akcyzę za samochód z USA płaci właściciel komisu lub nowy nabywca.

Co warto wiedzieć na temat akcyzy od auta z zagranicy?

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem samochodu z zagranicy warto wiedzieć, że:

 • wysokość akcyzy za auto z zagranicy jest taka sama, nie ma znaczenia czy sprowadzamy samochód z krajów Unii Europejskiej czy z USA;
 • z akcyzy całkowicie zwolnione są samochody elektryczne, dla hybryd HEV, MHEV i plug-in z silnikiem powyżej 2000 cm3 stawka wynosi 9,3%, a dla HEV i MHEV poniżej 2000 cm3 1,55%;
 • deklarację podatkową możemy dostarczyć zarówno osobiście, jak i online.

Zobacz także: Czym jest i jak działa regres ubezpieczeniowy?