Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Wyjazd za granicę to wspaniała przygoda, nie jest jednak pozbawiony sytuacji stresowych, szczególnie jeżeli organizujemy go sami. Panujesz podróż za granicę samochodem i chcesz mieć pewność, że nie zaskoczy Cię żadna nieprzyjemna sytuacja? Zobacz, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę.

Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd się opłaca?

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest ono ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech i Włoszech. Dodatkowo żadne ubezpieczenia dodatkowe nie są wymagane w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. Dodatkowo w niektórych krajach wymagane jest posiadanie tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Trzeba się w nią zaopatrzyć, jeżeli chcemy podróżować przez: Albanię, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonię, Maroko, Mołdawię, Rosję, Tunezję, Turcję i Ukrainę.

Zielona Karta to międzynarodowy dokument potwierdzający ubezpieczenie OC za granicą. Jest on wydawany bez problemu, a także bez dodatkowych opłat przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Warto jednak zgłosić się po nie wcześniej, ponieważ jest wysyłane pocztą.

Jeżeli planujemy wyjazd samochodem do jednego z wyżej wymienionych krajów nie musimy martwić się o konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Warto jednak rozważyć, czy nie będzie pomocne w razie wypadku lub z przyczyn od nas niezależnych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę

Planując wakacyjny wyjazd za granicę warto pomyśleć o wykupieniu krótkoterminowego ubezpieczenia Autocasco (AC). Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zakup tego assistance na wyjazd na czas 7, 15 lub 30 dni.

Jaką ochronę zapewnia wykupienie AC na wakacje?

Każdy ubezpieczyciel posiada inną ofertę, dlatego najlepiej zapoznać się z nią bezpośrednio u niego lub u towarzystwa ubezpieczeniowego. Dostępne są także różne warianty AC na wakacje, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą. Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę może obejmować:

 • auto zastępcze – do czasu naprawy samochodu lub na określony czas,
 • holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku lub unieruchomienia pojazdu,
 • dostarczenie paliwa,
 • próbę naprawy uszkodzonego samochodu na miejscu – w wypadku kiedy naprawa zajmie mniej czasu niż holowanie,
 • wymianę uszkodzonych opon,
 • naładowanie wyczerpanego akumulatora,
 • kontynuację podróży – najczęściej jest to podróż koleją w pierwszej klasie lub, jeśli to niemożliwe, samolotem w klasie ekonomiczne,
 • zakwaterowanie – na czas naprawy auta,
 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjną oraz prawną,
 • pomoc tłumacza.

Należy pamiętać, że w wielu towarzystwach nie ma możliwości ubezpieczenia samochodu, którego wiek przekracza 10 lub 15 lat.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie samochodu na wakacje?

Planując wykupienie assistance na wyjazd zagraniczny należy dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela. Zwrócić uwagę na zapisy o ograniczeniach, limitach i wyłączeniach z zakresu ochrony. Podczas zakupu ubezpieczenia auta na wyjazd za granicę należy zwrócić uwagę na limit holowania samochodu, wiek samochodu, a także zakres terytorialny AC na wakacje.

Zobacz także: Nieważne ubezpieczenie OC – jak uniknąć kary za brak OC?