Sprawdzanie OC – jak zweryfikować czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie?

Obszar roboczy 1 kopia

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest nieodłącznym elementem posiadania pojazdu w Polsce. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą samochodu, motocykla, czy ciężarówki, zawsze musisz posiadać ważną polisę OC. Sprawdzanie OC pojazdu jest szczególnie przydatne w przypadku kolizji z innym kierowcą lub zakupu samochodu. Jak sprawdzić czy auto ma OC?

Sprawdzanie OC pojazdu – kiedy warto to zrobić?

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Dodatkowo ważność takiego ubezpieczenia możemy sprawdzić w szybki i łatwy sposób, wystarczy posiadać numer rejestracyjny lub VIN. Kiedy warto sprawdzić OC pojazdu?

 • Zakup używanego pojazdu – Poprzedni właściciel używanego auta ma obowiązek przekazać nam polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Jednak przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży warto sprawdzić OC pojazdu. W przypadku, kiedy samochód jej nie posiada nie możemy się nim poruszać. Dodatkowo ważna polisa OC, szczególnie na kilka miesięcy to spora oszczędność.
 • Uczestnictwo w kolizji samochodowej lub wypadku – To najbardziej oczywisty powód sprawdzenia OC. Jeżeli samochód, który spowodował wypadek nie posiada ważnego ubezpieczenia będzie nam o wiele trudniej wyegzekwować odszkodowanie. Dodatkowo w przypadku powszechną praktyką w przypadku drobnych kolizji jest spisywanie oświadczeń bez udziału policji. W takim wypadku warto sprawdzić czy pojazd posiada OC.

Jak sprawdzić czy auto ma OC?

Sprawdzenie OC może dotyczyć zarówno Twojego pojazdu, jak i innego właściciela. Nie ma to znaczenia, ponieważ dostęp do tych danych posiadają wszyscy. Jak sprawdzić czy auto ma OC?

 1.  Sprawdzanie polisy OC naszego samochodu
  • Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy twoje ubezpieczenie OC jest aktualne, jest zapoznanie się z polisą ubezpieczeniową. Dokument ten, wydany przez twoją firmę ubezpieczeniową, zawiera najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia, w tym daty rozpoczęcia i zakończenia obowiązywania polisy
  • Skontaktuj się z Firmą Ubezpieczeniową – Jeżeli nie posiadasz swojej polisy lub jesteś w niepewności co do jej terminu ważności, zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Zazwyczaj, aby uzyskać informacje na temat statusu ubezpieczenia, firmy te wymagają podania numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru polisy.
 2. Sprawdzanie polisy OC samochodu innego kierowcy
  • Skorzystaj z Bazy Danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W Polsce istnieje także możliwość sprawdzenia, czy dany pojazd jest ubezpieczony, za pośrednictwem internetowej bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym

Sprawdzenia polisy OC możemy dokonać za pośrednictwem systemu CEPIKhttps://historiapojazdu.gov.pl/ oraz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Pierwsza opcja daje nam także możliwość sprawdzenia historii pojazdu, to szczególnie przydatne przy zakupie używanego samochodu. Jednak, aby uzyskać dane musimy posiadać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

UFG sprawdzanie polisy

Na stronie UFG możemy sprawdzić czy samochód w danym dniu posiadał ważne ubezpieczenie OC. Sprawdzanie polisy UFG wymaga od nas posiadania tylko numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu.
Jak sprawdzić polisę UFG?

 1. Wejdź na stronę https://www.ufg.pl/
 2. Przejdź do zakładki „Baza OC i AC”
 3. Następnie wybierz z dostępnej listy „Identyfikacja umowy OC na dzień”
 4. Wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN. Dzień oraz kraj.

Sprawdzenie OC – najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć na temat sprawdzania ważności ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC?

Nie możemy sprawdzić do kiedy jest ważne OC innego kierowcy. Mamy jednak taką możliwość w przypadku naszego samochodu. Najprostszy sposób sprawdzenia do kiedy OC jest ważne jest przejrzenie umowy zawartej z ubezpieczycielem. Możemy także skomentować się z naszym towarzystwem. Jednak większość towarzystw informuje kierowców o kończącym się ubezpieczeniu, dlatego nie musimy się tym martwić.

Sprawdzanie polisy OC samochodu – brak ważnego ubezpieczenia

Jazda bez ważnego ubezpieczenia OC jest nielegalna w Polsce i niesie za sobą konsekwencje prawne i finansowe.

Sprawdzanie OC po nr rejestracyjnym, a brak numeru

Aby sprawdzić OC musimy posiadać numer rejestracyjny samochodu lub jego VIN. W innym przypadku nie uda nam się sprawdzić polisy OC online.

Zobacz także: Automatyczne przedłużenie OC jak działa? Kiedy nie obowiązuje?