Przerwa w ubezpieczeniu AC, a zniżki. Jakie są konsekwencje przerwy w AC?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie Autocasco (AC) jest w Polsce jednym z najpopularniejszych ubezpieczeń dobrowolnych dla właścicieli pojazdów. Oferuje ono ochronę finansową w przypadku szkód związanych z pojazdem, takich jak kradzież, wandalizm, czy szkody powstałe w wyniku kolizji. Jakie skutki może mieć przerwa w ubezpieczeniu AC? Czy wpływa na zniżki kierowcy?

Przerwa w AC, a zniżki kierowcy

Ubezpieczenie Autocasco (AC) to polisa dobrowolna, która zapewnia szerszą ochronę niż obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). AC pokrywa koszty naprawy lub wymiany pojazdu w przypadku wypadku, kradzieży, zniszczenia przez siły natury, czy wandalizmu.

W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, dlatego przerwa w trwaniu polisy nie ma żadnych skutków prawnych, a także nie grożą nam za to żadne kary finansowe. Główną konsekwencją przerwy w ubezpieczeniu AC jest utrata ochrony finansowej. W przypadku wystąpienia szkody w okresie przerwy, właściciel pojazdu będzie musiał pokryć koszty naprawy lub wymiany z własnej kieszeni.

Dodatkowo przerwa w ubezpieczeniu może być traktowana przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jako zwiększone ryzyko, co może skutkować wyższymi składkami przy ponownym ubezpieczeniu. Jednak przerwa w ubezpieczeniu AC nie musi wiązać się z utratą zniżek. Kierowca traci je zazwyczaj za naprawę szkody z tej polisy. Wszystko zależy od umowy, a także ubezpieczyciela, u którego wykupujemy polisę.

Warto także wiedzieć, że polisę AC najlepiej wykupić razem z OC, dzięki temu możemy liczyć na atrakcyjne zniżki, a także łatwiej będzie nam pamiętać o kończącym się ubezpieczeniu, ponieważ AC nie jest przedłużane automatycznie na kolejny rok.

Jak uniknąć przerwy w ubezpieczeniu AC?

Upewnij się, że znasz terminy ważności swojej polisy AC i ustaw przypomnienia, aby odnowić ubezpieczenie na czas. Niektórzy agenci ubezpieczeniowi przypominają swoim klientom o końcu ważności polisy.
Choć ubezpieczenie AC jest dobrowolne, zapewnia ważną ochronę finansową. Przerwa w ubezpieczeniu AC może narazić właściciela pojazdu na znaczne koszty związane z naprawą samochodu. Jeżeli zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnej ofercie warto rozważyć wykupienie polisy OC i AC w tym samym czasie.

Zobacz także: OC i AC w różnych firmach – czy jest możliwe?