Współwłaściciel auta, a zniżki OC – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Współwłasność samochodu to niezwykle popularne rozwiązanie, na które decydują się nie tylko małżeństwa, ale także członkowie rodzin. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla młodocianych kierowców, którzy nie posiadają długiego stażu w bezszkodowej jeździe, która jest głównym warunkiem do uzyskania zniżek na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dlaczego warto zdecydować się na współwłasność i jak wpływa ona na wysokość OC?

Współwłasność samochodu, a ubezpieczenie i koszty

Współwłasność samochodu dotyczy przede wszystkim małżeństw, a także członków rodziny oraz osób niespokrewnionych ze sobą. Współwłaścicielem naszego samochodu może zostać dowolna osoba, wiąże się to jednak z pewnymi formalnościami. Jeżeli posiadamy samochód i chcemy dopisać do niego współwłaściciela możemy zawrzeć z nim umowę darowizny lub sprzedaży. Należy pamiętać, że darowizna także obciążona jest obowiązkiem zapłaty odpowiedniego podatku, nie tyczy się to jednak najbliższej rodziny, czyli osób z „grupy 0”:

  •  małżonkowie,
  • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie)
  • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki)
  • pasierbowie,
  • ojczym, macocha,
  • rodzeństwo.

Inaczej wygląda kwestia darowizny od osoby z dalszej rodziny (tzw. II grupa podatkowa), daleko lub w ogóle niespokrewnionej (III grupa podatkowa). W przypadku darowizny od osób z tych 2 grup musimy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego w ciągu miesiąca, a także zapłacić odpowiedni podatek.

Współwłaściciel auta, a OC – dlaczego warto?

Posiadanie współwłaściciela auta może mieć istotny wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC. Jeżeli jesteśmy młodocianym kierowcą, nie mamy długiego stażu w prowadzeniu pojazdów lub posiadamy prawo jazdy od wielu lat, ale nie posiadaliśmy samochodu, możemy zapłacić wysoką składkę za ubezpieczenie OC. Zniżki OC zależne są od ilości lat bezszkodowej jazdy. Jeżeli kierowca jest ostrożny to po roku nabywa 10% zniżki. Maksymalna wartość zniżki wynosi 60% lub 70% i nabywana jest po kilku latach bezszkodowej jazdy. Dlatego na współwłasność decyduje się wiele osób, które nie posiadają odpowiednich zniżek, a w ich rodzinie znajduje się kierowca, który posiada wiele lat bezszkodowej jazdy, w ten sposób młody kierowca nabywa posiadane już zniżki.

Zniżki OC, a współwłaściciel

Czy współwłaściciel ma zniżki na OC? Jeżeli jeden ze współwłaścicieli samochodu posiada wysokie zniżki na OC nabywa je także drugi kierowca, to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla młodych kierowców. W ten sposób możemy obniżyć wysokość składki za ubezpieczenie, a kierowca nabywa kolejne lata, które pozwolą mu na samodzielne pozyskanie zniżek.

OC, a współwłaściciel – utrata zniżek

Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie jest także ryzykowne, ponieważ w momencie spowodowania kolizji przez któregokolwiek ze współwłaścicieli tracą oni oboje nabyte zniżki. W praktyce oznacza to, że jeżeli rodzic jest współwłaścicielem dwóch samochodów (swojego oraz dziecka), to w momencie spowodowania kolizji przez dziecko traci zniżki na oba samochody. Niektóre towarzystwa oferują rozwiązanie jakim jest ochrona zniżek. Dzięki niemu kierowca nie traci zniżek nawet podczas szkody z własnej winy.

Ubezpieczenie OC, a współwłaściciel – podsumowanie

Współwłasność samochodu to atrakcyjne rozwiązanie dla kierowców, którzy dopiero zdali prawo jazdy lub przez długi okres czasu po zdaniu nie posiadali samochodu. Dzięki współwłaścicielowi drugie kierowca nabywa zniżki, które pozwolą na obniżenie składki OC. Współwłasność samochodu możemy ustalić z dowolną osobą za pomocą darowizny lub umowy kupna-sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że w przypadku współwłasności z osobą, która nie jest członkiem bliskiej rodziny lub sprzedaży części samochodu obdarowany lub nabywca musi zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym i zapłacić podatek. Warto wiedzieć, że współwłasność wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ w przypadku posiadania kilku pojazdów spowodowanie szkody przez jednego z kierowców skutkuje utratą zniżek na każdy pojazd.

Zobacz także: Zniżki AC – po ilu latach je zyskujemy?