Auto Casco – czy warto zainwestować zanim spadnie śnieg?

Obszar roboczy 1 kopia

Autocasco, powszechnie znane jako AC, to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, które potrafi uchronić nas przed konsekwencjami naszych własnych działań. Ma jednak także inne zastosowania – chroni np. przed kradzieżą. Kiedyś AC kojarzyło się z luksusem, dzisiaj jednak stało się ono niemal standardem. Zwłaszcza przed zimą warto rozważyć, czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia nie jest dobrym pomysłem. Nikt z nas nie jest nieomylny, a w warunkach zimowych czasem chwila nieuwagi wystarczy, aby spowodować kolizję.

Od czego chroni autocasco?

Autocasco może mieć kilka wariantów. Jest to bardzo praktyczne, gdyż sami możemy dostosować zakres i wysokości ubezpieczenia do naszych własnych potrzeb. Co do zasady, AC chroni nas przed konsekwencjami finansowymi kolizji i wypadków drogowych, których jesteśmy sprawcami. Ponadto, może ono chronić od kradzieży pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że i w jednym i w drugim przypadku, nie zwalnia ono w żaden sposób kierowcy z przestrzegania zasad i zachowania właściwych środków ostrożności. Pamiętajmy, że jeżeli doprowadzimy do stłuczki pod wpływem substancji odurzających, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Podobnie jeśli nie zamkniemy samochodu pod domem i zostawimy w nim kluczyki. W razie kradzieży, możemy nie zobaczyć żadnego odszkodowania w przypadku tak rażącego zaniechania.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie AC?

Zakres ubezpieczenia powinien być dostosowany do naszych potrzeb, abyśmy nie płacili za te zakresy, które mają minimalną szansę na zaistnienie. Przykładowo, jeśli mamy prywatny parking, albo parkujemy na parkingu strzeżonym, ubezpieczenie od kradzieży może nie być nam niezbędne. Co innego, kiedy mamy do dyspozycji jednie parking publiczny lub ulicę, na których kradzieże zdarzają się znacznie częściej i trudniej jest ustalić sprawcę.

Ponadto możemy wybrać, czy dane ubezpieczenie ma chronić nas jedynie na terytorium Polski, czy też w całej UE. Obie te opcje będą różniły się pomiędzy ceną. Jeśli często przewozimy w samochodzie wartościowe przedmioty, takie jak na przykład sprzęt elektroniczny, warto rozważyć także ubezpieczenie wyposażenia dodatkowego. W razie zniszczenia w wypadku bądź kradzieży, może nam to oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Posiadanie ubezpieczenia AC jest jak najbardziej uzasadnione, a dobrze dobrane ubezpieczenie może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są także pakiety ubezpieczeń OC+AC, które są jeszcze korzystniejsze finansowo.