Gdy odwiedził cię włamywacz – jak może pomóc ubezpieczyciel?

Obszar roboczy 1 kopia

Kradzież to jedno z najbardziej przykrych wydarzeń w życiu, niezależnie od wartości skradzionych rzeczy. Choć nikt nie przywróci ich wartości sentymentalnej i emocjonalnej, można choć otrzymać rekompensatę w postaci pieniężnej. Trzeba tylko właściwie się na wypadek kradzieży ubezpieczyć.

Jest kilka definicji kradzieży. W przypadku ubezpieczenia mieszkania mamy do czynienia z kradzieżą z włamaniem, czyli sytuacją, w której sprawca zabrał lub usiłował zabrać cudze mienie po sforsowaniu zabezpieczeń siłą, dorobionym narzędziem, bądź oryginalnym kluczem, zdobytym w wyniku innej kradzieży. Ubezpieczenie to nie funkcjonuje jako oddzielna polisa. Jest to zawsze dodatkowo płatny wariant do ubezpieczenia mienia od następstw innych wypadków, jak pożar czy powódź. Różny jest też jego zakres i ogólne warunki ubezpieczenia. Należy więc szczegółowo się z nimi zapoznać, by w razie konieczności wypłaty odszkodowania, gorzko się nie rozczarować.

Zakres ubezpieczenia

W przypadku polis mieszkaniowych przedmiotem ubezpieczenia od kradzieży będą przede wszystkim ruchomości domowe, może nim tez być nie tylko dom czy mieszkanie, ale również budynki gospodarcze, garaże, czy też piwnice. Nim wybierzemy jakąś ofertę, warto poznać dokładną listę rzeczy, które będą objęte ubezpieczeniem. Zazwyczaj są to m.in. przedmioty osobiste, narzędzia, pieniądze, ubrania, biżuteria, sprzęt komputerowy, urządzenia RTV i AGD, ale mogą to być także zwierzęta i rośliny domowe, dzieła sztuki, a nawet markowe alkohole. W przypadku tych ostatnich należy się upewnić czy przypadkiem to, co dla nas najcenniejsze nie podlega wyłączeniom odpowiedzialności od ogólnych warunków ubezpieczenia i nie wymaga wykupienia innej, odrębnej polisy.

Warunki ubezpieczenia

Ważne, by Ogólne Warunki Ubezpieczenia uwzględniały kradzież zarówno ze śladami włamania, jak i bez nich – złodzieje wchodzą także przez niezamknięte drzwi. Można uwzględnić także kradzież zwykłą, czyli sytuację, w której złodziej okrada mieszkanie, podczas gdy właściciel jest w nim obecny. Zazwyczaj w OWU ubezpieczyciel narzuca ubezpieczającemu określone warunki, które ten musi spełnić, by w razie kradzieży ubiegać się o odszkodowanie – są to przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenia okien oraz drzwi wejściowych, np. domofony, drzwi antywłamaniowe, alarmy. Im więcej zabezpieczeń, a co za tym idzie mniejsze ryzyko włamania, tym niższa może być cena ubezpieczenia.

Jak otrzymać odszkodowanie

W pierwszej kolejności należy wezwać policję, która sporządzi notatkę służbową z miejsca włamania. Z wyjątkiem ubezpieczenia od kradzieży zwykłej, by otrzymać odszkodowanie na miejscu muszą być pozostawione ślady włamania, kradzież musi nastąpić mimo zachowania środków bezpieczeństwa i musi jej dokonać osoba trzecia (nie współlokator ani nikt z rodziny). Skradzione mienie musi być warte co najmniej 100-200 zł. Należy przy tym pamiętać, że suma ubezpieczenia może być szacowana według wartości rzeczywistej, rynkowej lub odtworzeniowej skradzionego mienia. Po otrzymaniu notatki od policji, do 3 dni od incydentu, należy zawiadomić o tym przykrym fakcie ubezpieczyciela.