Co tanie, to drogie

Obszar roboczy 1 kopia

Skrupulatnie liczymy grosz do grosza i staramy się nie przepłacać. Bo wydatki to niekończąca się opowieść – jeden się kończy, nagle nadchodzą inne. Zwykle wybieramy więc to, co tańsze, trzymając się dewizy, że nie warto przepłacać. Warto jednak mieć w pamięci tez inną, mówiącą o tym, że chytry dwa razy traci. I choć słowo „chytry” nie do końca do nas pasuje, to warto się przyglądać czy tania polisa, to na pewno dla nas dobra polisa.

 

Bo licho nie śpi

A skoro o przysłowiach mowa, to zacznijmy od najważniejszego – „Przezorny zawsze ubezpieczony”. To, że należy dbać o zawarcie ubezpieczenia, jest prawdą niezaprzeczalną. Nigdy nie możemy być bowiem pewni, co może nam się przytrafić. Ubezpieczenia maja nas chronić w najróżniejszych aspektach naszego życia – w pracy, w podróży, chronić nasze mienie czy naszych bliskich. Tak, jak różne są rodzaje polis, tak różne są też nasze potrzeby co do ich posiadania i czasami rzeczywiście może wystarczać nam podstawowa ochrona, a co za tym idzie – i najtańsza oferta.

Zwykle jednak ubezpieczamy się po to, by w razie tzw. „wszelkiego wypadku” uzyskać odszkodowanie, pozwalające na pokrycie poniesionych strat – zwrot kosztów leczenia, rekompensatę za utracone mienie, zwrot kosztów remontu, pomoc drogową. Zazwyczaj są to wysokie kwoty, które – gdybyśmy mieli nagle pokryć je z własnej kieszeni – mogą być bardzo, albo nawet bardziej niż bardzo, dotkliwe. Dlatego decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej warto bacznie się przyjrzeć nie jej cenie, ale zawartym w niej warunkom.

 

By nie być mądrym po szkodzie

Cena ma zazwyczaj znaczne przełożenie na warunki ubezpieczenia, warto więc każdorazowo przyglądać się, co wchodzi w jego zakres. Może się bowiem okazać, że wykupując polisę, której cena skusi swą atrakcyjnością, nie będzie można skorzystać np. z holowania w przypadku kolizji poza miejscem zamieszkania lub w przypadku zalania mieszkania, nie będzie można ubiegać się o zwrot kosztów remontu.

Ubezpieczyciel, gwarantując nam szeroki zakres ubezpieczenia i pewność pokrycia wszelkich strat w przypadku szkody, oczekuje od nas, że wniesiemy określony wkład finansowy za poczucie bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że każda polisa, która oferuje szeroki zakres ubezpieczenia, łatwość w dochodzeniu odszkodowania i pewność wypłat, jest z góry polisą bardzo drogą. Warto skorzystać z pomocy naszego brokera, który wie gdzie i jak dobrać ofertę, żeby nie przepłacać, a być dobrze ubezpieczonym. Wybierając tanie polisy na własną rękę mamy większą szansę wybrać tą, która nie zagwarantuje nam skutecznej ochrony.