Trzy kroki do lepszego OC

Obszar roboczy 1 kopia

Kończy ci się ubezpieczenie OC i zastanawiasz się czy jest jakaś alternatywa dla tego, które posiadasz od zeszłego roku? Czy warto zapłacić więcej? A może jednak wybrać najtańszą opcję? Nawet jeśli jest dobrze, zawsze może być lepiej. Trzeba tylko wykonać trzy małe kroki.

Myśląc o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC, trzeba zdać sobie sprawę z podstawowej rzeczy – niezależnie od firmy ubezpieczeniowej, każde podstawowe OC ma identyczne warunki. Określone są one bowiem ustawowo. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma na celu chronić jego posiadacza przed roszczeniami osoby poszkodowanej, jeśli doprowadzi on do kolizji lub wypadku wskutek jazdy samochodem lub motocyklem. Wypłata należności z OC zawsze idzie do kieszeni poszkodowanego, nigdy – niezależnie od wysokości ubezpieczenia – nie trafi do sprawcy zdarzenia.

Krok pierwszy – przeanalizuj opcje dodatkowe

Ubezpieczony nie ma obowiązku kupowania pakietów dodatkowych. Nawet kupując najtańsze OC, spełnia się ustawowy obowiązek. Chcąc zatem zmienić polisę OC na lepszą, zacznij od analizy tego, za co i jak dużo dodatkowo w niej płacisz. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najróżniejsze rozwiązania i pakiety. Część z nich być może ma zastosowanie przy twoim trybie użytkowania pojazdu. Ale czy wszystkie?

Krok drugi – pomyśl, gdzie znaleźć oszczędności

Wysokość opłat za pakiety dodatkowe uzależniona jest od wielu czynników takich jak np. wiek, wielkość miejscowości, w której zamieszkuje właściciel pojazdu (teoretycznie im większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia na drodze), ilość lat, jakie upłynęły od zdania egzaminu na prawo jazdy, wielkość rodziny, a nawet model samochodu. Wybierając dodatkowe opcje do polisy OC, warto się zastanowić czy istnieją jakieś rozwiązania, które mogą spowodować, że koszt będzie niższy. Niektóre towarzystwa zgadzają się np. na zmianę kolejności współwłaścicieli pojazdu, jeśli ten drugi potencjalnie kwalifikuje się do obniżenia stawki za OC.

Krok trzeci – zdaj się na nas

Ponieważ ilość czynników i danych, które mają wpływ na wyliczenie składki OC jest tak duża, że naprawdę można się zgubić w ich gąszczu, odradzamy by zabierać się za to samodzielnie. Zdecydowanie lepiej jest powierzyć nam znalezienie najlepszego OC, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. W Hucie Ubezpieczeń, podobnie jak w przypadku popularnych porównywarek, można zakupić polisę online. Różnica na plus jest jednak taka, że kupujący zawsze może liczyć na kontakt, rozmowę i doradztwo ze strony naszych pracowników. Tak samo, jeśli jednak przyjdzie osobiście do naszego biura. W obu przypadkach można być pewnym, że znajdziemy najlepsze OC, jakie tylko istnieje na rynku.