Czy możesz wykupić samo AC bez OC? Jak to zrobić?

Obszar roboczy 1 kopia

W Polsce kierowcy najczęściej korzystają z dwóch rodzajów ubezpieczenia – obowiązkowego, jakim jest OC oraz dobrowolnego autocasco AC. Wykupienie dwóch polis w tym samym czasie jest najczęściej wybieraną opcją ze względu na swoje korzyści finansowej. Jednak zdarza się, że kierowcy dopiero po jakimś czasie decydują się na AC. Czy istnieje możliwość wykupienia AC bez OC?

Wykupienie AC bez OC, czym różnią się te ubezpieczenia?

Przed rozważeniem możliwości wykupienia AC bez OC, ważne jest zrozumienie różnicy między tymi dwoma typami ubezpieczeń:

OC (Odpowiedzialność Cywilna): Jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego w Polsce. Zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych przez kierowcę innym uczestnikom ruchu drogowego.

AC (Autocasco): Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które obejmuje szkody powstałe w wyniku wypadku, kradzieży, czy aktów wandalizmu dotyczące samego pojazdu ubezpieczonego.

Czy możesz posiadać samo AC bez OC?

Zgodnie z prawem polskim, każdy pojazd mechaniczny używany na drogach publicznych musi być objęty ubezpieczeniem OC. Niespełnienie tego obowiązku jest niezgodne z prawem i wiąże się z surowymi karami. Dlatego wykupienie samego AC bez OC nie jest możliwe, ponieważ, aby samochód nie był dopuszczony do ruchu musi zostać wyrejestrowany, a możliwe jest to tylko w przypadku zezłomowania, kradzieży, a także poważnego uszkodzenia (zobacz: Czasowe wyrejestrowanie pojazdu, a OC).

Używanie pojazdu bez OC na drogach publicznych niesie za sobą wysokie ryzyko prawne i finansowe. W przypadku spowodowania wypadku, koszty związane ze szkodami będą musiały być pokryte z własnych środków.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje pakiet OC i AC jako standardową ofertę, co ułatwia zarządzanie polisami i często jest bardziej korzystne cenowo.

Zobacz także: Kary za brak OC – jaki sprawdzić OC w UFG?

Jak wykupić ubezpieczenie AC bez OC?

Wykupienie ubezpieczenia AC bez OC jest możliwe. Możemy zrobić to nawet kilka miesięcy po zakupie polisy, ponieważ Autocasco jest dobrowolne. Jednak jeżeli mamy taką możliwość warto wykupić obie polisy jednocześnie, jest to bardziej korzystne finansowo, dodatkowo łatwiej przypilnować terminu zakończenia AC, które w przeciwieństwie od OC, nie jest przedłużane automatycznie.

Zobacz także: OC i AC w różnych firmach – czy jest możliwe?

AC bez OC możesz wykupić zarówno u swojego obecnego ubezpieczyciela, jak i innego, którego oferta wyda ci się bardziej atrakcyjna. Przed zakupem AC zastanów się, jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz. Ubezpieczenie AC oferuje różnorodny zakres ochrony, od podstawowej, która obejmuje szkody w wyniku kolizji lub kradzieży, do bardziej rozbudowanych opcji z dodatkowymi elementami, takimi jak ochrona przed uszkodzeniem szyb, opon czy kradzieżą elementów wyposażenia.

Porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz to zrobić online za pomocą porównywarek ubezpieczeń, odwiedzając strony internetowe poszczególnych ubezpieczycieli, lub bezpośrednio w oddziałach firm ubezpieczeniowych.

Jeżeli zastanawiasz się nad wykupieniem samego AC bez OC warto przemyśleć tą decyzję. Jeżeli Twoje OC kończy się w niedalekim czasie, a masz taką możliwość, warto zaczekać i wykupić obie polisy jednocześnie. Rozwiązaniem jest także zakup AC krótkoterminowego.

Skorzystaj z pomocy Huta Ubezpieczeń i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie