Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania z OC sprawcy. Co zrobić?

Obszar roboczy 1 kopia

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, sytuacja może być frustrująca i stresująca. Wydaje się, że proces uzyskania rekompensaty powinien być prosty, jednak zdarzają się sytuacje, w których firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania z OC. Kiedy mają do tego prawo?

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC?

Ubezpieczyciel ma prawo odmowy wypłaty odszkodowania OC, ale tylko w ściśle określonych przypadkach, które wynikają z zapisów umowy. Aby zminimalizować ryzyko odmowy wypłaty odszkodowania OC, warto już na etapie zawierania polisy dokładnie zapoznać się z jej zapisami oraz wszelkimi ograniczeniami.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania OC?

We większości towarzystw ubezpieczeniowych ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC jeżeli kierowca w momencie wypadku był pod wpływem alkoholu lub innych środków odrzucających. Drugą sytuacją jest prowadzenie pojazdu przez kierowcę, który nie posiada ważnego prawa jazdy.

Często ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania jeżeli ubezpieczony nie dopełnił obowiązków związanych z ochroną mienia, a szkoda powstała w wyniku rażącego niedbalstwa, zaniedbania lub celowego działania.

Kolejnym powodem, dla którego ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania z OC sprawcy jest przekroczenie terminów zgłoszenia szkody. Większość ubezpieczycieli wymaga, aby została ona zgłoszona w odpowiednim czasie.

Ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania z OC jeżeli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Po znalezieniu przez policję kierowca sam będzie musiał pokryć kwotę świadczenia.

Jak odwołać się od odmowy wypłaty odszkodowania z OC sprawcy?

Poszkodowany ma prawo do wniesienia odwołania lub może wystąpić na drogę sądową w ciągu 3 lat od wydania decyzji (jeśli roszczenie dotyczy kolizji) lub w ciągu 20 lat (jeśli mowa o wypadku). Pismo odwoławcze powinno zawierać szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego decyzja ubezpieczyciela jest niesłuszna, oraz powoływać się na konkretne przepisy prawne i punkty umowy, które potwierdzają roszczenia poszkodowanego.
Jeśli odwołanie od odmowy wypłaty odszkodowania z OC sprawcy nie przynosi rezultatów, można zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego. Jest to instytucja, która wspiera klientów w sporach z firmami ubezpieczeniowymi i innymi instytucjami finansowymi. Wniosek do Rzecznika Finansowego może być kolejnym krokiem, który pomoże w rozwiązaniu problemu.

Warto wiedzieć: Czym jest i jak działa regres ubezpieczeniowy?