Każdego dnia na drogach dochodzi do stłuczek i wypadków, które są źródłem ogromnego stresu, zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego. Jeżeli znajdziemy się w tej niekomfortowej sytuacji warto wiedzieć, jakie prawa nam przysługują i z jakich rozwiązań możemy skorzystać. Jednym z nich jest auto zastępcze z OC sprawcy.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – podstawa prawna
W Polsce, w przypadku kolizji drogowej, poszkodowany ma prawo do skorzystania z auta zastępczego, jeśli jego pojazd nie nadaje się do użytku. To świadczenie pokrywane jest z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia.
Prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy jest uregulowane w odpowiednich przepisach prawnych, dlatego warto zapoznać się z treścią artykułów – Art.34 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Art. 361 Kodeksu Cywilnego, 363 K.C. oraz 415 K.C.
Na ile otrzymamy auto zastępcze z OC sprawcy?
Jeżeli pojazd poszkodowanego wymaga naprawy i nie może zostać dopuszczony do ruchu, ubezpieczyciel sprawcy pokrywa koszty wynajmu auta zastępczego na czas trwania naprawy. Okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas, w którym samochód jest naprawiany, ale również oczekiwanie na rozpoczęcie naprawy, oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego. Ważne jest, aby czas ten był uzasadniony i nie wynikał z niepotrzebnych opóźnień.
Wynajmując zastępcze auto z OC sprawcy warto mieć na uwadze, że powinno być ono tej samej lub niższej klasy co nasz pojazd. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić pokrycia całości kosztów wynajmu.
Auto zastępcze z OC sprawcy na jaki okres?
Inaczej wygląda kwestia jeżeli nasz pojazd wymaga naprawy, ale możemy się nim poruszać po drodze. Wtedy ubezpieczyciel może zastrzec, że pokryje koszty wynajmu samochodu zastępczego tylko w okresie, w którym będzie on znajdował się w warsztacie.
Samochód zastępczy z OC sprawcy, a szkoda całkowita
Jeszcze inaczej wygląda kwestia wypożyczenia samochodu z OC sprawcy po szkodzie całkowitej. Przysługuje nam on na okres zakupu nowego samochodu. W przypadku szkody całkowitej ubezpieczony może korzystać z pojazdu do chwili otrzymania odszkodowania, a w uzasadnionych przypadkach nawet dłużej.
Zastępcze auto z OC sprawcy – komu przysługuje?
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, sygn. akt III CZP 5/11 nakłada na ubezpieczycieli obowiązek pokrycia następstw szkody, konieczność wynajmu samochodu zastępczego jest jedną z nich. Warto jednak pamiętać, że wynajem samochodu musi być uzasadniony. Jeżeli poszkodowany nie potrzebuje samochodu do codziennego funkcjonowania (np. nie korzysta z niego w celu dojazdu do pracy) lub jeżeli posiadamy drugi samochód ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu.
Jak wynająć auto zastępcze OC sprawcy?
Proces wynajmu samochodu zastępczego jest dość prosty, a poszkodowany może skorzystać z kilku rozwiązań:
- Auto zastępcze możesz wynająć na własną rękę. Wybierając takie rozwiązanie zwracasz się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów.
- Bezgotówkowy wynajem auta zastępczego. Jeśli jest taka możliwość, ubezpieczyciel skieruje Cię do odpowiedniego punktu, z którym współpracuje.
- Korzystać z samochodu oferowanego przez warsztat, który odpowiada za naprawę naszego auta.
Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na czas naprawy pojazdu lub do momentu nabycia nowego samochodu w przypadku szkody całkowitej. Kluczowym kryterium jest uzasadniona potrzebność korzystania z auta oraz rozsądny czas, jaki jest potrzebny na naprawę lub zakup pojazdu. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby skutecznie egzekwować swoje prawa.
Zobacz także: Przedawnienie roszczeń z OC – czym jest i ile trwa?