Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy jest coraz częściej wybierana przez poszkodowanych w wypadkach drogowych. To wygodny sposób na naprawę auta bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. Jak działa ten proces i czy rzeczywiście się opłaca?
Czym jest i na czym polega naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy?
Pierwszym krokiem w bezgotówkowej naprawie jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy. Następnie poszkodowany kierowca wybiera warsztat. Nie może być on narzucony przez ubezpieczyciela, może on jedynie polecić warsztat, z którym współpracuje. Warsztat zajmuje się naprawą pojazdu, a rozliczenie odbywa się bezpośrednio między nim a ubezpieczycielem. Kierowca nie musi zatem angażować własnych środków finansowych ani martwić się o zwrot poniesionych kosztów.
Co to jest ASO ubezpieczenie?
ASO to serwisy autoryzowane przez producentów samochodów, które zapewniają naprawy zgodne z zaleceniami technicznymi i standardami producenta. Poszkodowany ma prawo do naprawy samochodu w autoryzowanym warsztacie, a firma ubezpieczeniowa nie może odmówić poszkodowanemu naprawy z OC w ASO.
ASO i ubezpieczenia – jak wybrać najlepszą opcję naprawy pojazdu?
Przy wyborze metody likwidacji szkody warto rozważyć wiek i wartość pojazdu, a także indywidualne preferencje dotyczące jakości naprawy. Dla nowszych samochodów naprawa w ASO może być bardziej opłacalna, podczas gdy dla starszych pojazdów wariant kosztorysowy lub naprawa w warsztacie partnerskim może okazać się wystarczająca.
Pamiętaj, że w przypadku szkody z polisy OC sprawcy masz prawo wyboru sposobu likwidacji szkody, a ubezpieczyciel nie może narzucić Ci konkretnej metody naprawy. Natomiast przy zawieraniu polisy AC warto zwrócić uwagę na dostępne warianty likwidacji szkody i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
OC warsztatu samochodowego – co warto wiedzieć?
OC warsztatu samochodowego to rodzaj ubezpieczenia, które chroni właściciela warsztatu przed roszczeniami związanymi z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi klientom w trakcie prowadzenia działalności. Co obejmuje ubezpieczenie OC warsztatu samochodowego? Szkody wynikłe z:
- Naprawy pojazdów – np. uszkodzenie części samochodu.
- Przechowywania pojazdów – szkody powstałe w czasie, gdy samochód klienta znajduje się na terenie warsztatu.
- Błędów w naprawie – np. nieprawidłowego montażu części, co prowadzi do awarii pojazdu.
- Szkód majątkowych – takich jak zniszczenie przedmiotów osobistych pozostawionych w pojeździe.
Jak domagać się odszkodowania z OC warsztatu?
Jeżeli podejrzewasz, że mechanik dokonał poważnych uszkodzeń w Twoim pojeździe możesz podjąć kroki w celu uzyskania odszkodowania z OC warsztatu.
- Zgromadź odpowiednie dowody – zachowaj rachunki, wykonaj zdjęcia uszkodzeń.
- Zgłoś szkodę do warsztatu i zgłoś reklamację.
- Skontaktuj się z rzeczoznawcą, który oceni zakres uszkodzeń i określi, czy wynikają one z powodu zaniedbań mechanika.
Zobacz także: Szkoda całkowita z OC – co musisz o niej wiedzieć?