Przerwa w ubezpieczeniu OC – jak uniknąć kary?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jego brak lub przerwa w ubezpieczeniu może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Jak uniknąć kary z powodu przerwy w OC?

Dlaczego przerwa w ubezpieczeniu OC skutkuje karą?

Ubezpieczenie OC to rodzaj ubezpieczenia, które chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych przez ten pojazd osobom trzecim. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe – każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi posiadać ważną polisę OC.

OC zakupione 1 dzień po terminie

Przerwa w OC trwająca nawet 1 dzień może skutkować karą, dlatego warto odpowiednio wcześniej zadbać o wykupienie polisy.

Przerwa w ubezpieczeniu OC – kara

W przypadku stwierdzenia braku ubezpieczenia OC, właściciel pojazdu może zostać obciążony karą pieniężną. Wysokość kary jest uzależniona od czasu trwania przerwy w ubezpieczeniu.
Wysokość kary za przerwę z ubezpieczeniu OC zależy również od rodzaju pojazdu:

  • samochody osobowe: dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • pozostałe pojazdy: równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2024 roku wysokość wynagrodzenia zmieni się dwa razy. W związku z tym, kierowcy samochodów osobowych którzy nie posiadali ochrony ubezpieczeniowej

  • do 3 dni zapłacą: 1700 zł (jeśli do przerwy w OC doszło w okresie styczeń-czerwiec) lub 1720 zł (lipiec-grudzień);
  • od 4 do 14 dni: 4240 zł (styczeń-czerwiec ) lub 4300 zł (lipiec-grudzień);
  • dłużej niż 14 dni: 8 480 zł (styczeń-czerwiec) lub 8 600 zł (lipiec-grudzień).

Przerwa w OC, a zniżki

Wpływ przerwy w OC na zniżki za bezszkodową jazdę zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele mogą traktować ubezpieczeniową bezczynność jako powód do odebrania przyznanych wcześniej zniżek, dla innych nie będzie to miało wpływu. Jeżeli zależy nam na zatrzymaniu dotychczasowych zniżek warto sprawdzić ofertę różnych ubezpieczycieli.

Zobacz także: Zniżki OC – kiedy nam przysługują?

Spowodowanie wypadku podczas przerwy w ubezpieczeniu auta

W razie wypadku lub kolizji, jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia OC, koszty pokrycia szkód wyrządzonych osobom trzecim spadają bezpośrednio na właściciela pojazdu. Warto wiedzieć, że mogą one sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Szczególnie, jeśli w wyniku wypadku jego uczestnicy doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie sytuacje mogą doprowadzić do przerwy w ubezpieczeniu samochodu?

Warto wiedzieć, że OC w przeciwieństwie do AC jest automatycznie przedłużane na kolejny rok jeżeli kierowca nie wypowie go odpowiednio wcześniej, dlatego przerwa w ubezpieczeniu samochodu jest możliwa tylko w kilku przypadkach.

Wygaśnięcie OC zbywcy pojazdu – Kierowca po zakupie pojazdu automatycznie otrzymuje jego ubezpieczenie. Jednak warto pamiętać, że takie OC nie jest automatycznie przedłużane, dlatego kierowca sam musi skontaktować się z ubezpieczycielem i podpisać nową umowę na samochód.

Zobacz także: Sprzedaż samochodu a OC – o czym warto pamiętać?

Brak automatycznego przedłużenia z powodu nieopłacenia wszystkich rat składki OC – Jeżeli właściciel pojazdu nie opłaci jednej raty za obowiązkowe ubezpieczenie, jego polisa OC nie zostanie przedłużona na kolejne dwanaście miesięcy.

Często powodem przerwy w ubezpieczeniu OC jest nieużywany samochód. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zarejestrowany samochód powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie, nawet jeżeli stoi w garażu.

Jak uniknąć braku ciągłości w OC?

Przerwa w ubezpieczeniu OC to poważny problem, który może prowadzić do znacznych konsekwencji finansowych i prawnych. Kluczowe jest zapobieganie takim sytuacjom poprzez regularne odnawianie polisy i świadome zarządzanie swoimi ubezpieczeniami. W razie wystąpienia przerwy, ważne jest szybkie działanie, ponieważ każdy dzień opóźnienia może zwiększać ryzyko i potencjalne koszty.

Warto wiedzieć: Kalkulacja OC – jak obliczyć ubezpieczenie samochodu?