Czy pojemność silnika ma wpływ na OC? Cena OC, a pojemność silnika

Obszar roboczy 1 kopia

Większy silnik samochodu wpływa nie tylko na jego osiągi, ale także koszty, w tym OC. Pojemność silnika jest jednym z wielu czynników, które wpływają na koszt obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów. Im większy silnik samochodu, tym większe opłaty, z którymi musi liczyć się kierowca.

Dlaczego OC wyliczane jest od pojemności silnika?

Pojemność silnika odgrywa kluczową rolę w kalkulacji składki OC. Większa pojemność silnika często oznacza większą moc i potencjalnie wyższe ryzyko, co przekłada się na wyższe składki. Wiąże się to z faktem, że samochody z większym silnikiem mogą osiągać wyższe prędkości i częściej są zaangażowane w wypadki drogowe.

OC – przedziały pojemności silnika

Ubezpieczyciele dysponują przedziałami pojemności silnika, do których przypisują poszczególne stawki polis. Najczęściej są to takie granice, jak:

  • Poniżej 1.0
  • 1.0
  • 1.0-1.2
  • 1.2-1.4
  • 1.4-1.6
  • 1.6-2.06
  • Powyżej 2.0.

Stawki OC od pojemności silnika

Korzystając z kalkulatora OC możemy zauważyć jak zmienia się stawka za ubezpieczenie w zależności od tego, jaki silnik posiada nasz samochód. Średnie stawki OC dla silników o pojemności od 1,2 – 1,4 są o 116 zł większe niż dla silników poniżej 1,0. A stawki OC za pojemność silnika powyżej 2,0 są już wyższe aż o 250 zł.

Wybierając samochód warto mieć na uwadze, że większe parametry oznaczają wyższe stawki za ubezpieczenie OC, może być to szczególnie dotkliwe dla młodych kierowców, którzy otrzymają także zwyżkę za wiek oraz nie posiadają odpowiedniej ilości lat bezszkodowej jazdy, aby otrzymać zniżki.

Jak obniżyć składkę OC za pojemność silnika?

Jeżeli posiadamy samochód z dużym silnikiem jedynym sposobem na obniżenie składki OC jest posiadanie dużych zniżek za bezszkodową jazdę. Jeżeli jesteśmy młodym kierowcą lub nie mieliśmy wcześniej własnego samochodu dobrym rozwiązaniem będzie dopisanie współwłaściciela, który takie zniżki posiada.

Warto wiedzieć: Automatyczne przedłużenie OC jak działa? Kiedy nie obowiązuje?