Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Leasing samochodowy staje się coraz bardziej popularną opcją finansowania pojazdów zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Jest to atrakcyjna forma użytkowania samochodu, która pozwala na korzystanie z nowoczesnych modeli bez konieczności ich zakupu na własność. Jednym z istotnych aspektów związanych z leasingiem jest obowiązek ubezpieczenia pojazdu. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu w leasingu?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – ważne informacje

Leasing samochodowy to umowa, w której leasingodawca (firma leasingowa) oddaje leasingobiorcy (klientowi) samochód do użytkowania na określony czas w zamian za regularne opłaty. Po zakończeniu umowy leasingowej, leasingobiorca ma zazwyczaj opcję wykupu pojazdu po cenie rynkowej, kontynuacji leasingu lub zwrotu pojazdu leasingodawcy.

Jednym z kluczowych obowiązków leasingobiorcy jest ubezpieczenie leasingowanego pojazdu. Leasingodawcy wymagają pełnego pakietu ubezpieczeń, aby zabezpieczyć swoje interesy finansowe. Samochód wzięty w leasing nie jest naszą własnością, a firmy, dlatego może ona wymagać nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale także dodatkowej polisy autocasco.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – rodzaje ubezpieczeń

Jednym z kluczowych obowiązków leasingobiorcy jest ubezpieczenie leasingowanego pojazdu. Leasingodawcy wymagają pełnego pakietu ubezpieczeń, aby zabezpieczyć swoje interesy finansowe. Standardowo wymaga się dwóch głównych rodzajów ubezpieczeń:

  1. Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialność Cywilna): Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Chroni ono przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku leasingu, ubezpieczenie OC musi być zawsze aktualne przez cały okres trwania umowy leasingowej.
  2. Ubezpieczenie AC (Autocasco): Ubezpieczenie AC jest również wymagane przez większość leasingodawców. Chroni ono przed szkodami związanymi z uszkodzeniem, kradzieżą czy zniszczeniem pojazdu. Polisa AC jest zazwyczaj bardziej kosztowna niż OC, ale zapewnia szerszy zakres ochrony, co jest korzystne zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy.

Oprócz standardowych ubezpieczeń OC i AC, leasingodawcy często wymagają również dodatkowych ubezpieczeń, takich jak:

  • Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection): Ubezpieczenie GAP chroni leasingobiorcę przed stratami finansowymi w przypadku całkowitej utraty pojazdu, na przykład w wyniku kradzieży lub szkody całkowitej. GAP pokrywa różnicę między wartością rynkową pojazdu a wartością pozostałą do spłaty leasingu.
  • Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków): Ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę dla kierowcy i pasażerów w przypadku obrażeń ciała doznanych w wyniku wypadku. Jest to szczególnie ważne, gdy leasingowany pojazd jest używany przez firmę, a pracownicy są narażeni na ryzyko w trakcie służbowych podróży.

Kto ubezpiecza auto w leasingu?

Firmy, które udzielają leasingu często oferują użytkownikowi konkretną ofertę ubezpieczenia samochodu. Jeżeli leasingobiorca uważa, że oferta jest niekorzystna dla niego może poszukać ubezpieczenia na własną rękę. Firma leasingowa zgodzi się na zakup, jeżeli znajdziesz korzystniejszą ofertę i udowodnisz to na piśmie, np. poprzez dołączenie kalkulacji składek podpisaną przez doradcę ubezpieczeniowego. Jest to proces bardziej czasochłonny, jednak pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto pamiętać, że za ubezpieczenie samochodu zawsze płaci jego użytkownik, jeżeli korzystamy z oferty leasingodawcy wystawia nam on fakturę do opłacenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu?

Ubezpieczenie auta w leasingu zazwyczaj stanowi większy koszt niż wykupienie OC na własne potrzeby, ponieważ leasingodawcy często wymagają dodatkowych form ubezpieczenia, takich jak: AC, NNW i ubezpieczenie GAP. Dodatkowo korzystanie z ofert leasingodawcy często wiąże się z wyższą składką OC, ponieważ mają oni dostęp do ofert mniejszej ilości firm ubezpieczeniowych. Jeżeli zależy Ci na szerokiej ochronie i korzystnej ofercie skorzystaj z pomocy towarzystwa ubezpieczeniowego.

Warto wiedzieć, że OC w przypadku leasingu działa inaczej niż przy prywatnym samochodzie, ponieważ kierowca za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymuje dodatkowe zniżki. Leasingobiorca nie otrzymuje zniżki za bezszkodową jazdę, dlatego zazwyczaj płaci za OC więcej.

Czy ubezpieczenie samochodu w leasingu jest kosztem?

Leasing samochodu to popularny wybór wśród firm, dlatego przedsiębiorcy starają się dodać do kosztów jak najwięcej wydatków wiążących się z wykorzystaniem samochodu. Do kosztów firmowych możliwe jest zaliczanie wydatków, które wiążą się z bieżącym użytkowaniem pojazdów, np. zakup paliwa lub bieżące naprawy.

Zgodnie z ogólną zasadą do kosztów firmowych w całości możliwe jest zaliczenie składek na ubezpieczenia obowiązkowe OC. Ubezpieczenie AC samochodu osobowego w leasingu można wpisać do kosztów uzyskania przychodów, a wysokość, w jakiej możemy je wpisać, zależy od sposobu użytkowania pojazdu:

  • 100% – jeśli pojazd jest używany tylko i wyłącznie w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej (nie używasz go prywatnie), 7
  • 75% – jeśli pojazdu używasz także prywatnie.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT

Usługi ubezpieczeniowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, są zwolnione z VAT.

Warto wiedzieć: Najlepsze sposoby na najtańsze OC