Czy pojemność silnika ma wpływ na OC?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. W Polsce składki na OC mogą różnić się w zależności od wielu czynników. Jednym z aspektów, który może zaskoczyć właścicieli pojazdów, jest wpływ pojemności silnika na koszty OC. Czy większy silnik automatycznie oznacza wyższą składkę?

Pojemność silnika, a stawka OC

Pojemność silnika to jedne z kryteriów, które decydują o zakupie danego modelu. Jeżeli zależy nam na budżetowej opcji warto pamiętać, że istnieje zależność pomiędzy pojemnością silnika, a stawką OC, dlatego posiadając samochód z większym silnikiem zapłacimy za ubezpieczenie wyższą składkę.

Dlaczego stawka OC jest zależna od pojemności silnika?

Pojemność silnika, wyrażana w centymetrach sześciennych (cm³) lub litrach (l), bezpośrednio wpływa na moc oraz osiągi pojazdu. Samochody z większymi silnikami zazwyczaj mają lepsze osiągi, co może prowadzić do bardziej agresywnego stylu jazdy. Ubezpieczyciele zakładają, że samochody o większej mocy są bardziej narażone na wypadki, a ich kierowcy częściej przekraczają dozwoloną prędkość. W konsekwencji, ryzyko wystąpienia szkody jest wyższe, co przekłada się na wyższą składkę OC.

Ubezpieczyciele opierają swoje decyzje o wysokości składek na statystykach dotyczących wypadków i szkód. Dane te pokazują, że kierowcy samochodów z większymi silnikami częściej uczestniczą w kolizjach i wypadkach. Dlatego, aby zrekompensować większe ryzyko, firmy ubezpieczeniowe podnoszą składki OC dla pojazdów z dużymi silnikami.

Stawki OC za pojemność silnika

Składka OC jest kalkulowana na podstawie wielu czynników, takich jak wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczeniowa oraz właśnie pojemność silnika. Zazwyczaj pojazdy z silnikami o pojemności poniżej 1.0 l są najtańsze do ubezpieczenia. Wraz ze wzrostem pojemności, rośnie również składka. Ubezpieczyciele dysponują przedziałami i to według nich określają stawki OC:

  • Poniżej 1.0,
  • 1.0 – 1.2,
  • 1.2 – 1.4,
  • 1.4 – 1.6,
  • 1.6 – 2.0,
  • Powyżej 2.0,

Pomiędzy stawką poniżej 1.0, a 1.2 jest około 100 zł różnicy, a pomiędzy samochodem z silnikiem 1.0, a 2.0 jest to prawie 200 zł. Warto pamiętać, że wiele zależy od ubezpieczyciela, dlatego należy zapoznać się z ofertami różnych towarzystw.

Opłaty OC za pojemność silnika, jak je zmniejszyć?

Pojemność silnika to nie jedyny czynnik, który wpływa na wysokość składki, dlatego jeżeli zależy nam na samochodzie z większymi osiągami warto zastanowić się, jak obniżyć jego OC. Zniżki za bezszkodową jazdę to jeden z czynników, który najmocniej wpływa na wysokość składki OC. Za 6 lat bezpiecznej jazdy kierowca może otrzymać aż 60% zniżki na OC. Jeżeli jest się młodym kierowcą z samochodem z dużą pojemnością silnika warto dopisać do niego współwłaściciela, który posiada już zniżki.

Jeżeli posiadamy samochód z dużą pojemnością silnika, a zależy nam na niskich opłatach za OC powinniśmy przejrzeć dostępne oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ten sposób pozwala wielu kierowcom na znaczne oszczędności, dlatego warto korzystać z pomocy agentów ubezpieczeniowych.

Zobacz także: Przerwa w ubezpieczeniu OC – jak uniknąć kary?