Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – co warto wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Jesteś posiadaczem samochodu zabytkowego? Chcesz zarejestrować go i ubezpieczyć? Dowiedz się, jakie obowiązki ciążą na posiadaczu samochodu zabytkowego i jak wygląda kwestia ubezpieczenia w przypadku tych wyjątkowych pojazdów.

Czy jest samochód zabytkowy, czy OC jest obowiązkowe?

Nie każdy samochód, który jest wiekowy, uznawany jest za pojazd zabytkowy. Aby auto mogło zostać uznane za zabytkowe, musi spełnić szereg ściśle określonych wymogów. Lista wytycznych znajduje się w dokumencie zwanym Oceną wartości zabytkowej obiektu techniki, opracowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zabytkowy samochód musi:

 • mieć co najmniej 25 lat,
 • od co najmniej 15 lat być wycofany z produkcji,
 • mieć większość oryginalnych części,
 • być wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury.

Zdarza się, że samochód nie spełnia określonych wytycznych, jednak jego właściciel może nadal ubiegać się o zarejestrowanie go jako samochód zabytkowy. Właściciel musi udowodnić, że samochód jest unikalny, np. ze względu na konstrukcję lub rozwiązania techniczne, pochodzenie z niskowolumenowej produkcji czy użytkowanie przez osoby o wysokiej randze w społeczeństwie.

Obowiązki posiadacza samochodu zabytkowego

Właściciele samochodów zabytkowych muszą także pamiętać o swoich obowiązkach, m.in.:

 • obowiązek opieki nad zabytkiem, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie,
 • przed wprowadzeniem zmian trzeba uzyskać zgodę konserwatora zabytków,
 • w większości przypadków, przed wyjazdem za granicę trzeba otrzymać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dlatego w praktyce nie każdemu właścicielowi auta historycznego opłaca się zarejestrowanie go jako pojazdu zabytkowego.

Przywileje posiadacza samochodu zabytkowego

Rejestracja pojazdu jako zabytku ma wiele zalet:

 • Prestiż – osoby posiadające pojazd z żółtymi tablicami należą do nieformalnego klubu największych miłośników motoryzacji.
 • Znaczny wzrost wartości – pojazdy zabytkowe są warte więcej, dlatego ich sprzedaż jest bardzo atrakcyjna.
 • Preferencyjne warunki ubezpieczenia OC samochodu zabytkowego – polisę OC dla pojazdu zabytkowego możesz wykupić nawet na jeden lub kilka miesięcy, a nie na pełny rok.
 • Proste zasady przeglądu technicznego – dla pojazdu zabytkowego wystarczy jednorazowy przegląd techniczny. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której auto na żółtych tablicach brało udział w kolizji lub wypadku.
 • Wyższe odszkodowanie – Jeśli Twój pojazd zabytkowy brał udział w kolizji, firma ubezpieczeniowa sporządzi kosztorys, opierając się na wartości kolekcjonerskiej, a nie katalogowej.
 • Możliwość jazdy autem uprzywilejowanym – jeśli auto zabytkowe posiada sygnały świetlne i dźwiękowe (np. pojazdy straży pożarnej lub policji), nie trzeba ich demontować. Możesz poruszać się z nimi po drogach publicznych, o ile są oryginalne i wyłączone.

OC samochodu zabytkowego

Właściciele samochodów zabytkowych zaliczają się do jednej z nielicznych grup, które mogą korzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego (na okres nie krótszy niż 30 dni). To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych właścicieli aut zabytkowych, którzy nie użytkują ich na co dzień, ale jedynie sporadycznie, np. w czasie wakacji czy wybierając się na zloty. Takie ubezpieczenie auta zabytkowego nie odnawia się jednak automatycznie. Warto o tym pamiętać jeżeli chcemy naszym samochodem poruszać się po upływie tego czasu, ponieważ samochód poruszający się po drodze publicznej musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Ile kosztuje OC samochodu zabytkowego?

Specjalne oferty dla zabytkowych samochodów znajdziesz m.in. wśród produktów ubezpieczeniowych Warty, Link4 czy PZU. Warto także sprawdzić ofertę takich towarzystw, jak Generali lub Proama. OC samochodu zabytkowego zazwyczaj jest droższe od ubezpieczenia samochodu bez żółtych tablic, ponieważ dla ubezpieczyciela taki samochód może równać się wysokim kosztom likwidacji szkody.

Szukasz ubezpieczenia dla swojego zabytkowego samochodu w korzystnej cenie? Skontaktuj się z nami

Rejestracja pojazdu zabytkowego i ubezpieczenie

Jeżeli chcemy skorzystać z przywilejów ubezpieczenia pojazdu zabytkowego musimy wcześniej dopełnić wszelkich formalności i zarejestrować nasz samochód. Proces rejestracji samochodu zabytkowego nie różni się znacznie od standardowej rejestracji pojazdu, jednak wcześniej musimy dopilnować wszelkich formalności:

 • Na początku musimy zdobyć pozytywną opinię rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej.
 • Następnie należy pozyskać również kartę ewidencyjną pojazdu, zwaną także białą kartą.
 • Jeden egzemplarz karty ewidencyjnej zostanie wysłany do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, a drugi do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Następnie przeanalizuje on opinię rzeczoznawcy i samodzielnie oceni stan auta.
 • Jeśli decyzja urzędnika będzie pomyślna, samochód zostanie wpisany do ewidencji zabytków.
 • W ostatnim kroku konserwator wystawi zaświadczenie, z którym musisz się udać do okręgowej stacji kontroli pojazdów.
 • Należy wcześniej złożyć wniosek o przeprowadzenie przeglądu. Dokument jest skomplikowany w wypełnieniu, warto więc zlecić to rzeczoznawcy samochodowemu.
 • Jeśli badanie techniczne będzie pozytywne, uzyskasz zaświadczenie o dopuszczeniu samochodu zabytkowego do ruchu drogowego.