Ubezpieczenie komunikacyjne – co to jest? Co warto o nim wiedzieć?

Obszar roboczy 1 kopia

Ubezpieczenie komunikacyjne stanowi kluczowy element systemu ochrony dla kierowców i właścicieli pojazdów. Jego głównym celem jest zapewnienie finansowego wsparcia w przypadku wystąpienia szkód powstałych w wyniku różnorodnych zdarzeń drogowych. Zaliczamy do nich obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także dobrowolne AC i NNW. Dowiedz się czym jest ubezpieczenie komunikacyjne? I przed czym Cię chroni?

Ubezpieczenie komunikacyjne – co to?

Ubezpieczenie komunikacyjne to szeroka kategoria ubezpieczeń, która obejmuje różne typy polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Polisy te mogą pokrywać szkody powstałe w wyniku wypadków, kradzieży, aktów wandalizmu czy też innych nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie komunikacyjne jest wymagane prawnie w wielu krajach, w tym w Polsce, gdzie posiadanie polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Ubezpieczenia komunikacyjne zostały określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

W Polsce dostępnych jest kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych:

  • OC (Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej) – jest to podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie wymagane przez prawo. Pokrywa szkody wyrządzone przez kierowcę innym uczestnikom ruchu drogowego. Polisa OC chroni przed finansowymi konsekwencjami ewentualnych odszkodowań.
  • AC (Autocasco) – to dobrowolne ubezpieczenie, które oferuje ochronę pojazdu przed szkodami wynikającymi z kolizji, kradzieży, pożaru czy też aktów wandalizmu. Ubezpieczenie AC może również obejmować szkody powstałe w wyniku zdarzeń naturalnych, takich jak powódź czy gradobicie.
  • Assistance – polisa assistance zapewnia pomoc na drodze w przypadku awarii pojazdu lub wypadku. Może ona obejmować usługi takie jak holowanie, naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia czy transport do miejsca zamieszkania.
  • NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę finansową kierowcy oraz pasażerom w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku.

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnych jest OC. Wśród dobrowolnych polis największą popularnością cieszy się ubezpieczenie Autocasco, na które decyduje się większość posiadaczy nowszych i wartościowych samochodów.

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce?

Posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego przynosi szereg korzyści, w tym:

  • Ochrona finansowa – w przypadku wypadku lub innego zdarzenia ubezpieczeniowego, polisa zapewnia pokrycie kosztów naprawy pojazdu, leczenia czy odszkodowania dla poszkodowanych.
  • Bezpieczeństwo prawne polisa OC jest wymagana prawnie, więc jej posiadanie chroni przed konsekwencjami prawnymi i finansowymi wynikającymi z braku ubezpieczenia.
  • Wsparcie w trudnych sytuacjach – polisy takie jak assistance zapewniają nieocenioną pomoc w przypadku awarii czy wypadku, umożliwiając szybkie przywrócenie mobilności.

Ubezpieczenia komunikacyjne online – czy to dobry wybór?

Wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego online staje się coraz bardziej popularną metodą, głównie ze względu na swoją wygodę i szybkość. Wykupienie ubezpieczenia przez Internet jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas. Można to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, bez konieczności odwiedzania biura ubezpieczeń. Dodatkowo daje nam możliwość szybkiego porównania wielu ofert ubezpieczeniowych, co pozwala na wybranie najbardziej korzystnej opcji z punktu widzenia ceny i zakresu ochrony. Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne, najpopularniejsze i najczęściej wybierane to: Allianz, Ergo Hestia, Generalni, HDI, InterRisk, Link4, MTU, Proama, PZU, Uniqa, Warta, Wiener oraz mniej znane, chociaż coraz częściej wybierane Balcia, Compensa, Concordia, Defend insurance, TUW, TUZ, a także ubezpieczenia komunikacyjne dla młodych kierowców w YCD.

Ubezpieczenie komunikacyjne bez wychodzenia z domu? Z Huta Ubezpieczeń to możliwe!